Primim la redacţie un mesaj din partea profesorului Costache Lupu, un împătimit al sportului ecvestru:
„Este trist că doar o tragedie determină membrii societății să-și pună întrebări. Probabil, dacă fiecare dintre noi am fi mai implicați, astfel de cazuri ar fi mai rare. Desigur, acum se naște și întrebarea dacă este bine să încerci să dai o mână de ajutor, atât timp cât intențiile bune pot fi puse la îndoială.
În ultimele zile au apărut acuzații nefondate față de intenția colectivului din Baza Hipică de a întinde mâna unui copil aflat în dificultate.
În acest sens, dorim să facem câteva precizări: fetița, a cărei destin tragic s-a sfârșit zilele trecute, a venit la început în Baza Hipică împreună cu mama sa, la dorința acestora. Atât personalul din bază cât și iubitorii de cai care frecventează acest loc, au observat situația delicată în care se afla Amalya și fiecare a încercat să o ajute. Așa a ajuns ca Amalya să aibă un adăpost deasupra capului atunci când aceasta nu își dorea să plece acasă, dar de fiecare dată îi era anunțată familia. Mai mult decât atât, cei care au cunoscut-o în Baza Hipică au făcut demersuri, iar ea a fost luată în evidența de către DGASPC Neamț și internată într-un centru în 2016. După această dată, Amalya a mai revenit în Baza Hipică, chiar împreună cu familia sau însoțită de colegii din centru.
Dorim să menționăm că activitatea din Baza Hipică se bazează pe voluntariat, iar cei care iubesc sportul ecvestru vin aici din plăcere. Echitația presupune, pe lângă lecțiile de călărie, activități conexe printre care: igiena și pansajul cailor, furajarea zilnică, întreținerea și amenajarea adăpostului, întreținerea harnașamentului și a echipamentului. Aceste activitati contribuie la apropierea cursanților de cai și consolidarea cuplului cal-călăreț.
Este josnica si inacceptabila dorinta unor asa-zis „jurnalisti” de evidentiere cu orice pret, profitand de aceasta tragedie si de credulitatea auditoriului.
Respingem cu tărie orice acuzație adusă Clubului Sportiv și avem încredere că rezultatele anchetei vor face lumină în acest caz tragic”.