La data de 18 mai a.c., bărbații au fost prezentați procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Neamț, care a dispus față de aceștia măsura preventivă a controlului judiciar pentru 60 de zile.
Reamintim, la data de 17 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Urecheni au pus în executare 4 mandate de aducere, privind patru persoane cu vârste de 21, 23 și 29 de ani, bănuite de comiterea infracțiunilor de tăiere fără drept și furt de arbori din fondul forestier național.
Din cercetări s-a stabilit faptul că, în cursul lunii aprilie și mai 2026 aceștia ar fi tăiat arbori de diferite esențe din pământ, sub nivelul solului, din pădurea aparținând Ocolului Silvic Văratec, din localitatea Petricani, folosind această metodă pentru a ascunde cioatele arborilor tăiați și sustrași, acoperindu-le cu resturi de vegetație și pământ, după care ar fi valorificat materialul lemnos, prin vănzarea pe timp de noapte.
Față de persoane bănuite de comiterea faptei, a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând ca astăzi acestea să fie prezentate Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Neamț.

