La data de 15 mai a.c., ora 17.19, polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că pe bulevardul Ștefan cel Mare, din Târgu-Neamț, s-a produs un accident rutier cu victime omenești.
În baza sesizării, la fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Târgu-Neamț, care au stabilit faptul că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, din județul Suceava, conducea o autoutilitară, pe bulevardul Ștefan cel Mare, ar fi surprins și accidentat un minor, în vârstă de 11 ani, care se deplasa pe bicicletă și se angajase în traversarea străzii, pe trecerea de pietoni, marcată și semnalizată corespunzător.
În urma impactului a rezultat accidentarea minorului, care a fost transportat la o unitate medicală.
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic rezultatul fiind negativ.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

