De la începutul acestui an, la nivelul județului Neamț au fost înregistrate 90 de incendii de vegetație, cele mai multe în luna martie. Animalele sălbatice afectate, puii, în special, sunt extrem de vulnerabili, păsările își pierd cuiburile, iar multe dintre ele nu mai revin în zonele afectate. Mamiferele mici și insectele – esențiale pentru echilibrul natural – sunt distruse în număr mare, ceea ce duce la dezechilibre ecologice pe termen lung, informează ISU Neamț.
- 3 incendii la fondul forestier
- 87 incendii la vegetație uscată (terenuri virane, miriște, izlazuri, pășuni comunale, curte, grădină)
Structurile care au acționat pentru stingerea acestor incendii:
- ISU – 21 de incendii
- SVSU – 6 incendii
- în cooperare (cu SVSU, Ocoale Silvice) – 63 de incendii
Forțe participante: 811 personal
- personal ISU: 382
- personal SVSU: 224
- personal IPJ: 71
- personal IJJ: 2
- alte persoane: 132 cetățeni, 3 primari și 7 viceprimari.
Mijloace tehnice: 123
Acestea nu sunt simple cifre – în spatele lor se regăsește și impactul pe care îl generează:
- Rănirea persoanelor: 2 victime: un bărbat în vârstă de 81 ani din comuna Podoleni și un bărbat în vârstă de 56 de ani din comuna Grințieș (ambii au suferit arsuri)
- Pagube materiale:
- 3 incendiu la pădure, fond forestier – S – 27 h (litieră + coronament)
- 87 incendii la vegetație uscată (terenuri virane, miriște, izlazuri, pășuni comunale, curte, grădină) – S 159 h
- Total suprafață afectată: aproximativ 186
- Bunuri materiale de tipul: anexe gospodărești, adăposturi animale, depozite de furaje, garduri
- Efecte asupra asupra mediului: Fiecare incendiu de vegetație distruge ecosisteme întregi, afectând solul, calitatea aerului și capacitatea naturii de a se regenera.
De asemenea, incendiile contribuie la poluarea aerului prin eliberarea unor cantități mari de fum și substanțe toxice, afectând sănătatea oamenilor și a animalelor deopotrivă.
”Intervențiile echipajelor noastre au fost, de multe ori, dificile și de lungă durată, în condiții meteo nefavorabile și în zone greu accesibile. Colegii nostri au acționat permanent cu profesionalism și devotament, uneori cu riscuri majore pentru propria siguranță”, precizează ISU Neamț.
Este important să subliniem că majoritatea acestor incendii au fost provocate de activități umane, în special prin incendierea intenționată a vegetației uscate sau prin neglijență. Aceste practici sunt extrem de periculoase și ilegale:
- interzicerea arderii vegetației uscate (resturi vegetale, vegetația de pe pajiștile permanente, miriști);
- interzicerea incendierii oricărui tip de deșeu și/sau substanță sau obiect, conform art. 20 alin. (5) din Ordonanța de Urgență nr. 92 din 19 august 2021 privind regimul deșeurilor, faptă care constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 30.000 lei la 45.000 lei pentru persoanele fizice conform art. 62 alin. (1) lit. b) din același act normativ.
- Se sancționează contravențional dar pot intra și în sfera infracțiunilor – dreptului penal.
Facem un apel ferm către cetățeni: Nu utilizați focul deschis pentru igienizarea terenurilor! Respectați legislația în vigoare! Anunțați imediat orice început de incendiu la numărul unic de urgență 112!
Instituția noastră va continua acțiunile de informare, prevenire și control, în colaborare cu autoritățile locale și celelalte instituții competente. Totodată, vom sancționa ferm orice încălcare a legii în acest domeniu.
Pompierii din județul Neamț rămân permanent la datorie, pregătiți să intervină pentru protejarea comunității.

