4.6 C
Piatra Neamț
sâmbătă, februarie 24, 2024

Preotul Vasile Ioana şi corul Evanghelismos, invitaţii unui eveniment de excepţie la biserica din Băluşeşti

Politică

CALENDARUL ALEGERILOR 2024. Alegeri comasate: europarlamentare cu locale la 9 iunie. Listă comună la Parlamentul European

Coaliția de guvernare a hotărât, astăzi, comasarea alegerilor europarlamentare cu cele locale, la data de 9 iunie 2024. Pentru...

Deputatul Remus Munteanu(PSD): Guvernul va acoperi 50% din facturile pentru energia electrică utilizată la pompele pentru irigațiile agricole

”Au fost adoptate măsuri care să ajute agricultorii români: este vorba despre "creditul fermierului" si "subvenționarea cu 50% a energiei pentru irigații"....

Până și viceprimarul Lehăduș este nemulțumit de felul cum conduce Carabelea Primăria și orașul!

Unul din cei doi viceprimari de Piatra Neamț, Alin Lehăduș (Pro România) recunoaște administrarea defectuoasă pe care primarul Andrei Carabelea o...

O amintire prețioasă și o fotografie de cuplu vă pot face câștigători la concursul de Dragobete

PSD Neamț a derulat un concurs de sărbătoarea Românească a iubirii, Dragobetele, cu mai multe premii puse la dispoziție. Totul se derulează...

Un nou eveniment de marcă va avea loc duminică, la Biserica “Sf. Nicolae” din Băluşeşti, acolo unde, de câţiva ani, pr. Valentin Timofte reuşeşte să strângă comunităţi mari de oameni , cu invitaţi de excepţie. De data aceasta, este vorba despre un alt teolog foarte cunoscut în România, activ în viaţa publică, pr. Vasile Ioana, care va lansa după slujba de duminică, volumul “Cartea Familiei”.

Părintele Vasile Ioana este parohul bisericii „Sfântul Nicolae Dintr-o Zi”, aflată în apropierea Pieței Universității din Bucureşti. În calitate de invitat în cadrul mai multor emisiuni radio și TV, părintele Vasile Ioana abordează teme de actualitate şi răspunde la frământările tinerilor. A participat la numeroase întruniri, conferinţe, dialoguri şi dezbateri, scrie doxologia.ro.

Atenţie la traseul pe care se ajunge la biserică: din Piatra Neamţ(19 km)-Turtureşti-Girov-Dăneşti-Dochia-Băluşeşti. Din Roznov(19 km) – calea ferată-intersecţie papuc- dreapta spre Dochia Băluşeşti.

Tot duminică, va cânta la biserica din Băluşeşti, corul Evanghelismos. Corul psaltic „Evanghelismos” a luat fiinţă în anul 2000. El aparţine de parohia „Naşterea Maicii Domnului” din cartierul 1 Mai, Piatra Neamţ. Grupul cântă muzică bizantină, cât şi corală, atunci acelaşi grup funcţionează sub denumirea Corala Bărbătească Ortodoxă „Pr. Constantin Cazan”. Membrii grupului sunt absolvenţi de teologie ortodoxă, conservator sau şcoli de muzică.

Citeşte şi: Biserica din Băluşeşti, ca un colind de Crăciun, după ce a fost arsă din temelii

Iubiți credincioși, dragi prieteni ai parohiei noastre și cinstiți fii duhovnicești,
Iată, ne mai despart câteva zile până Duminică 12 Februarie, când îl vom avea în mijlocul nostru pe
Părintele VASILE IOANA!


PROGRAMUL LITURGIC
DUMINICĂ 12 FEBRUARIE:
ORA 08:00 SLUJBA UTRENIEI
ORA 09:30 ACATISTUL MÂNTUITORULUI
ORA 10:00 DUMNEZEIASCA LITURGHIE


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în curtea Bisericii va fi amplasat un panou (ca la sfințire) și vor fi amenajate două corturi ce vor fi încălzite pentru o bună desfășurare a evenimentului!Vă așteptăm cu bucurie! Cu mare dragoste în Hristos, Domnul nostru!

Pr. Valentin Timofte

Citeşte şi: Minunea de la Băluşeşti: cum a renăscut o biserică făcută scrum! Hram de Sf. Nicolae, cu 23 de preoţi şi sute de credincioşi

“Cu binecuvântarea mitropolitului Teofan, părintele Vasile Ioana va Sluji Sfânta Liturghie la Parohia Bălușești, duminică, 12 februarie”, a declarat pr. Valentin Timofte, organizatorul evenimentului. Pentru că tot vorbim de organizare, duminică, pr. paroh îşi propune să învingă gerul prin amplasarea a două corturi care vor fi încălzite şi a unui panou mare, ca la sfinţirea bisercii.

Citeşte şi: Mâna dreaptă a unuia dintre cei mai iubiţi sfinţi ai creştinismului, se va afla două zile la biserica din Băluşeşti

Pentru noi este un eveniment cu totul şi cu totul deosebit, şi ne dorim să fie astfel şi pentru credincioşii care vor veni, cei din sat şi toţi ceilalţi prieteni ai parohiei noastre. Ştim că este foarte frig, de aceea am pregătit toul cu mare atenţie. Aşteptăm oamenii cu mare bucurie! Vom avea ceai cald iar la sfârşitul slujbei, se vor servi plăcinte şi cafea fierbinte. Atunci, părintele Ioana va semna şi cărţile pentru credincioşi”, a adăugat pr. Valentin Timofte.

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Incendiu la casa parohială a Bisericii Precista Veche

ISU Neamț ora 20,17: Forțe si mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț intervin în municipiul Piatra-Neamț pentru stingerea...

Anunț convocare ședință ordinară a Consiliului Județean Neamț

CONSILIUL JUDEŢEAN NEAMŢNr. 50/10097/(RU)10098 din 23.02.2024 ANUNŢ       În conformitate cu prevederile Ordonanței de Urgență...

Omul care a ajuns pe vârful lumii a împlinit 63 de ani. La mulți ani, Constantin Lăcătușu!

Constantin Lăcătușu a împlinit 63 de ani. Uriaşul efort al alpinistului român născut la Piatra Neamţ pe 21 februarie 1961, este...

Amenințare cu armă albă și scandal pe 12 oi la Ștefan cel Mare

La data de 22 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Ștefan cel Mare au fost sesizați prin apel 112,...

Controale susținute în jurul Bicazului la gatere și transportatorii de lemn

La data de 22 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz au acționat  pentru prevenirea şi combaterea activităților ilegale...