-0 C
Piatra Neamț
joi, decembrie 7, 2023

Staţia de plecare a Telegondolei, scoasă la vânzare. Primarul Carabelea cere solidaritate politică pe votul afirmativ

Politică

PSD Piatra Neamţ, reunit în mai multe şedinţe/Administraţia, pensiile şi finalul anului, teme principale

În preajma a trei achiziţii importante pentru organizaţia judeţeană şi cea locală (- vorbind doar de cele publice-  Dan Vasiliu și Florian Adrian Hopșa,...

APP Neamţ a fuzionat cu Alianţa Naţional Ţărănistă, sub sigla AUR. Preşedintă, Emilia Arcan, fostă senatoare de Neamţ

Organizația Județeană Neamț a Alianței Național Țărăniste, a finalizat procesul de fuziune prin absorbție a filialei Alianţei pentru Patrie Neamț. La nivel...

Remus Munteanu(PSD): “Am votat pentru majorarea pensiilor, pentru corectarea inechităţilor pentru cei care au muncit la fel”

Deputatul PSD de Neamţ, Remus Munteanu, a declarat că a votat, luni, pentru majorarea pensiilor, care va avea loc începând de anul...

Primarul de Gârcina şi doi consilieri judeţeni foşti liberali au trecut la PSD

Comunicat de presă Rezultatele bunei guvernări a premierului Marcel Ciolacu, președintele PSD, și noua viziune a președintelui nemțenilor social-democrați,...

Săptămâna viitoare, în ședința extraordinară a Consiliului Local Piatra-Neamț, va fi supus votului proiectul de hotărâre inițiat de primarul Andrei Carabelea, pentru cumpărarea stației de plecare a telegondolei de către Primăria Piatra-Neamț.

Vânzarea stației de plecare a telegondolei de către societatea Perla Invest SRL este singura șansă de a evita falimentul și implicit de a salva telegondola și Baza Hipică. Dacă se ajunge la falimentul Perla Invest, este iminentă disponibilizarea a 26 de salariați, închiderea telegondolei și vânzarea instalației, vânzarea Bazei Hipice și a celorlalte clădiri și terenuri aflate în proprietatea societății. 

            Primăria Piatra-Neamț a plătit în ultimii 15 ani datorii ale Perla Invest în sumă de aproape 45 de milioane de lei, iar acum, la final, există un risc major de a pierde nu doar stația de plecare a telegondolei, ci și restul activelor deținute de Perla Invest, bunuri cu importanță turistică semnificativă pentru Piatra-Neamț: instalațiile de telegondolă și telescaun, stația de sosire a telegondolei sau Baza Hipică. Aprobarea proiectului de achiziție a stației de plecare a telegondolei este singura soluție prin care ne putem asigura că păstrăm simboluri ale identității orașului nostru.

Primarul Andrei Carabelea: „Imaginați-vă cum ar fi dacă orașul nostru ar rămâne dintr-odată fără telegondolă, fără Baza Hipică, fără instalația de telescaun sau fără tot ce avem astăzi pe vârful Cozla.

Pe oricine am întreba, telegondola face parte din identitatea orașului. La fel și Baza Hipică și tot ce avem pe vârful Cozla. Depinde de votul consilierilor locali să păstrăm elementele care fac parte din identitatea orașului. Nu este vorba despre un proiect al primarului Andrei Carabelea sau al majorității actuale din Consiliul Local, ci este proiectul orașului. Salvăm Baza Hipică, salvăm telegondola, telescaunul și tot ce avem pe Cozla. Și nu numai că le salvăm, ci după atâția ani în care am plătit pentru a le avea, generăm venituri. Am început investițiile necesare pentru a pune în valoare muntele Cozla și a crește atractivitatea turistică a acestui obiectiv.

E ca și când ai plătit 29 de ani și 11 luni rata pentru casă și în ultima lună nu mai dovedești. Eu nu-mi doresc ca nimic din identitatea orașului să se piardă, iar totul depinde de votul consilierilor locali săptămâna viitoare. Consilierii locali PNL, USR, Pro-România și Ciprian Enache susțin salvarea telegondolei și a Bazei Hipice, însă voturile lor nu sunt suficiente. Solicit consilierilor PSD și PMP să nu dea un vot contra primarului, ci să dea un vot pentru oraș. Și îi îndemn pe toți pietrenii să le ceară același lucru.”

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Restricţii sanitar-veterinare în Piatra Neamţ şi şapte comune, din cauza gripei aviare

Gripa aviară - măsuri de biosecuritate la nivelul gospodăriilor populației Specialiștii veterinari au confirmat noi cazuri de gripă aviară...

Meteo Moldova/Informare ANM de ultimă oră

INFORMARE METEOROLOGICĂ Interval de valabilitate: 6 decembrie, ora 18 – 8 decembrie, ora 08Fenomene și zone vizate: precipitații moderate...

Deputatul Ciprian Şerban(PSD): Fiți binecuvântați cu sănătate și fericire, voi și cei dragi vouă!

Prin bunătatea și dărnicia lui, Sfântul Nicolae ne îndeamnă să-i înconjurăm cu grijă, dragoste și iubire pe...

Suspiciune de crimă la Horia. Parchetul a preluat cercetările

La data de 6 decembrie, în jurul orei 07:00, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au fost sesizați, de către o femeie...

A doua victimă a murit în accidentul provocat la Borca de un şofer pulbere de beat

Rezumând, un şofer pulbere de beat a omorât doi oameni. IPJ a informat azi dimineaţă: "Din nefericire, la...