10.1 C
Piatra Neamț
sâmbătă, februarie 24, 2024

Mâna dreaptă a unuia dintre cei mai iubiţi sfinţi ai creştinismului, se va afla două zile la biserica din Băluşeşti

Politică

CALENDARUL ALEGERILOR 2024. Alegeri comasate: europarlamentare cu locale la 9 iunie. Listă comună la Parlamentul European

Coaliția de guvernare a hotărât, astăzi, comasarea alegerilor europarlamentare cu cele locale, la data de 9 iunie 2024. Pentru...

Deputatul Remus Munteanu(PSD): Guvernul va acoperi 50% din facturile pentru energia electrică utilizată la pompele pentru irigațiile agricole

”Au fost adoptate măsuri care să ajute agricultorii români: este vorba despre "creditul fermierului" si "subvenționarea cu 50% a energiei pentru irigații"....

Până și viceprimarul Lehăduș este nemulțumit de felul cum conduce Carabelea Primăria și orașul!

Unul din cei doi viceprimari de Piatra Neamț, Alin Lehăduș (Pro România) recunoaște administrarea defectuoasă pe care primarul Andrei Carabelea o...

O amintire prețioasă și o fotografie de cuplu vă pot face câștigători la concursul de Dragobete

PSD Neamț a derulat un concurs de sărbătoarea Românească a iubirii, Dragobetele, cu mai multe premii puse la dispoziție. Totul se derulează...

Cu prilejul zilelor comunei Dochia, în perioada 23-24 iulie 2022, mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nicolae va fi așezată spre închinare credincioșilor din Parohia Bălușești, Protopopiatul Piatra Neamț, care îl are ca ocrotitor pe Arhiepiscopul Mirelor Lichiei. Racla ce adăpostește sfintele moaște va fi adusă sâmbătă după-amiază de la București de către o delegație condusă de părintele Emil Nedelea Cărămizaru, parohul Bisericii „Sfântul Gheorghe – Nou” din Capitală, informează Mitropolia Moldovei şi Bucovinei.

Spre sfârșitul acestei luni, cu prilejul zilelor localității nemțene Dochia, biserica cu hramul „Sfântul Nicolae” Bălușești, recent sfințită de Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, devine pentru două zile gazda Sfântului din Mira Lichiei. Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nicolae va fi adusă de la Parohia „Sfântul Gheorghe – Nou” din București la biserica din Bălușești.

Sâmbătă, 23 iulie, delegația condusă de părintele Emil Nedelea Cărămizaru va fi întâmpinată de către părintele arhim. Petroniu Marin, exarh de Neamț, dimpreună cu un sobor de clerici din protopopiat, iar începând cu ora 18.00 se va oficia slujba Vecerniei. Duminică dimineață, de la ora 8.00 va avea loc Utrenia, se va citi Acatistul Sfântului Nicolae, iar de la ora 10.00 se va săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. În după-amiaza zilei, de la ora 17.00, se va oficia Taina Sfântului Maslu de către un sobor format din șapte preoți.

Se cuvine să dăm slavă Bunului Dumnezeu pentru acest dar și pentru această mare bucurie pe care ne-au oferit-o Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și Părintele Mitropolit Teofan, care ne-au acordat înalta binecuvântare să-l avem de la București în ținutul Neamțului, timp de două zile, pe Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul comunității noastreToți cei care au evlavie la acest sfânt drag nouă, iubit de copii iarna, sunt așteptați la evenimentele duhovnicești organizate de biserica noastră, ne-a declarat părintele Valentin Timofte de la Parohia Bălușești.

Sfântul Nicolae, ierarh al localității Mira, este unul dintre cei mai cunoscuți și iubiți sfinți ai Bisericii creștine. S-a născut în jurul anului 280 în Patara Lichiei și a trecut la Domnul în anul 345. Sfântul Nicolae este cunoscut astăzi drept ocrotitorul copiilor și al tinerilor, dar și al celor acuzați pe nedrept, al marinarilor, al călătorilor. Moaștele Sfântului Ierarh Nicolae se află astăzi în sudul Italiei, la Bari.

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Incendiu la casa parohială a Bisericii Precista Veche

ISU Neamț ora 20,17: Forțe si mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț intervin în municipiul Piatra-Neamț pentru stingerea...

Anunț convocare ședință ordinară a Consiliului Județean Neamț

CONSILIUL JUDEŢEAN NEAMŢNr. 50/10097/(RU)10098 din 23.02.2024 ANUNŢ       În conformitate cu prevederile Ordonanței de Urgență...

Omul care a ajuns pe vârful lumii a împlinit 63 de ani. La mulți ani, Constantin Lăcătușu!

Constantin Lăcătușu a împlinit 63 de ani. Uriaşul efort al alpinistului român născut la Piatra Neamţ pe 21 februarie 1961, este...

Amenințare cu armă albă și scandal pe 12 oi la Ștefan cel Mare

La data de 22 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Ștefan cel Mare au fost sesizați prin apel 112,...

Controale susținute în jurul Bicazului la gatere și transportatorii de lemn

La data de 22 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz au acționat  pentru prevenirea şi combaterea activităților ilegale...