26.2 C
Piatra Neamț
sâmbătă, mai 21, 2022

444, numărul de infectări cu SARS Cov2 în Neamţ în ultimele 24 de ore

Politică

Cu doi ani înainte de alegeri, provocare a unui cunoscut potenţial candidat la Primăria Piatra Neamţ

Este deja cunoscut faptul că se conturează primele candidaturi pentru funcţia de primar al municipiului Piatra Neamţ, în cercuri relativ restrânse, în...

Emilia Arcan, preşedinta APP Neamţ: “La ora actuală, depăşim 5% din opţiunile de vot”

Ex senatoarea de Neamţ Emilia Arcan, preşedinta organizaţiei Neamţ Alianţa pentru Patrie declară că datele ultimului sondaj CURS privind opţiunile de vot...

Deputatul Mugur Cozmanciuc, achitat de Înalta Curte: “Fapta nu există!”

Deputatul Mugur Cozmanciuc, fost preşedinte PNL Nemţ până la momentul trimiterii în judecată pentru fapte de corupţie, a fost achitat astăzi, de...

Alianţa Pentru Patrie Neamţ: Reverență tuturor eroilor neamului românesc!

Alianţa Pentru Patrie Neamţ Ziua Veteranilor de război o marcăm în fiecare an pe 29 aprilie. A devenit deja o tradiție militară, un...

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.105 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.495 mai mult decât în ziua anterioară. 2.084 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba36.3832923,91
2.Arad45.9734694,01
3.Argeș48.6402552,65
4.Bacău46.0446214,09
5.Bihor57.2617696,29
6.Bistrița-Năsăud21.8611955,61
7.Botoșani25.6103393,57
8.Brașov73.9376496,70
9.Brăila23.848491,48
10.Buzău26.0132342,05
11.Caraș-Severin20.4441172,35
12.Călărași18.4661161,34
13.Cluj99.75670410,58
14.Constanța75.6948735,39
15.Covasna13.892761,79
16.Dâmbovița38.5932062,45
17.Dolj47.4684351,90
18.Galați46.7023232,54
19.Giurgiu20.7221171,77
20.Gorj15.943631,14
21.Harghita16.1191923,80
22.Hunedoara38.9903334,37
23.Ialomița20.4211191,79
24.Iași77.4706703,30
25.Ilfov82.2345457,58
26.Maramureș36.3677515,87
27.Mehedinți16.226570,99
28.Mureș42.9654092,64
29.Neamț34.8574443,82
30.Olt26.975911,03
31.Prahova66.9252792,64
32.Satu Mare24.0223985,49
33.Sălaj19.5662754,19
34.Sibiu47.0353505,34
35.Suceava46.0965787,32
36.Teleorman25.8101081,29
37.Timiș98.10513188,59
38.Tulcea14.9561632,71
39.Vaslui28.2401761,61
40.Vâlcea28.1021712,38
41.Vrancea19.1541922,07
42.Mun. București332.96727267,15
43.Din străinătate**3.69025 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13.479*1833 
 TOTAL1.964.02119.105 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 20 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.964.021 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 25.473 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.806.581 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.394 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD31
3ARGEŞ19
4BACĂU49
5BIHOR30
6BISTRIŢA-NĂSĂUD23
7BOTOŞANI16
8BRĂILA7
9BRAŞOV57
10BUZĂU26
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ77
14CONSTANŢA53
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ39
18GALAŢI31
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA18
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA7
24IAŞI80
25ILFOV69
26MARAMUREŞ23
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI242
29MUREŞ33
30NEAMŢ63
31OLT9
32PRAHOVA29
33SĂLAJ19
34SATU MARE19
35SIBIU31
36SUCEAVA68
37TELEORMAN7
38TIMIŞ87
39TULCEA3
40VÂLCEA20
41VASLUI6
42VRANCEA9
 Total1.394

Până astăzi, 59.428 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.01.2022 (10:00) – 20.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 43 de decese (17 bărbați și 26 femei), dintre care 4 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Cluj, Covasna, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mureș,  Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 43 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani , 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 la categoria de vârstă 60-69 ani, 11 la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 la categoria de vârstă peste 80 ani.

42 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 43 de pacienți decedați, 37 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. 5 pacienți vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iau un pacient nu prezenta conorbidități.

Au fost raportate 4 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Bacău și Municipiul București, unul în luna octombrie 2021, unul în luna noiembrie 2021 și 2 în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.945, cu 411 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 547 de persoane, cu 17 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 547 de pacienți internați la ATI,  63 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 414 sunt minori, 401 fiind internați în secții, cu 27 mai mult decât în ziua anterioară și 13 la ATI, cu similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.510.947 de teste RT-PCR și 6.775.520 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.281 de teste RT-PCR (14.249 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.032 la cerere) și 52.659 de teste rapide antigenice.

În raportarea de astăzi din alerte.ms.ro, pentru testele RT PCR este un laborator care a realizat prima raportare, astfel există un surplus de 4.491 de teste la totalul de teste RT PCR efectuate până în prezent. Acest laborator a trimis e-mail explicativ catre INSP în care a confirmat datele raportate în alerte.ms.ro.

Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării.

Numărul persoanelor pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 80.446 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.462 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 72.720 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 93 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.429 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 529 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 ianuarie, 1.332 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 260.240 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.856 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 49 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022, au fost raportate 65.756.908 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit14.617.314 (+1.381.913) 150.230 (+1379)
Franţa    12.934.980 (+2.345.477) 126.305 (+1742)
Spania 7.771.367    (+986.081)   90.508   (+819)
Italia 7.971.068  (+1.404.121) 139.872 (+1827)
Germania 7.743.228    (+445.908)            115.051 (+2126)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
307.373.791 (+16.759.858)5.492.154 (+41.196)

  * Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Descarcerarea şi primul ajutor calificat/Competiţie ISU Neamţ

"Succesul oricărei acţiuni depinde doar de pregătire. Pregătirea determină dacă această activitate va fi de succes." Michael Laitman

Neamţ şi alte 5 judeţe sub avertizare de cod galben: vânt, ploi, grindină

ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN Interval de valabilitate: 21 mai, ora 15 - 21 mai, ora 22

SFINȚII ÎMPĂRAȚI CONSTANTIN ȘI ELENA » ”Sub acest semn vei învinge!”

Astăzi, biserica ortodoxă îi sărbătoreşte pe sfinţii Constantin şi mama sa Elena. CRUCEA ARĂTATĂ PE CER, SEMNUL DE LA CARE S-A CONVERTIT ÎMPĂRATUL ROMAN Izvoarele scrise...

Accident la Piatra Neamț/O tânără a traversat pe culoarea roșie a semaforului

Astăzi, 20 mai, în jurul orei 14.30, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au fost...

Beat pulbere, surprins de poliţişti în timp ce conducea pe o stradă din Piatra Neamţ

La data de 19 mai a.c., polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au depistat în trafic un bărbat...