26.2 C
Piatra Neamț
sâmbătă, mai 21, 2022

Coronavirus Neamţ/27 de comune în zona roşie, sute de noi îmbolnăviri zilnic

Politică

Cu doi ani înainte de alegeri, provocare a unui cunoscut potenţial candidat la Primăria Piatra Neamţ

Este deja cunoscut faptul că se conturează primele candidaturi pentru funcţia de primar al municipiului Piatra Neamţ, în cercuri relativ restrânse, în...

Emilia Arcan, preşedinta APP Neamţ: “La ora actuală, depăşim 5% din opţiunile de vot”

Ex senatoarea de Neamţ Emilia Arcan, preşedinta organizaţiei Neamţ Alianţa pentru Patrie declară că datele ultimului sondaj CURS privind opţiunile de vot...

Deputatul Mugur Cozmanciuc, achitat de Înalta Curte: “Fapta nu există!”

Deputatul Mugur Cozmanciuc, fost preşedinte PNL Nemţ până la momentul trimiterii în judecată pentru fapte de corupţie, a fost achitat astăzi, de...

Alianţa Pentru Patrie Neamţ: Reverență tuturor eroilor neamului românesc!

Alianţa Pentru Patrie Neamţ Ziua Veteranilor de război o marcăm în fiecare an pe 29 aprilie. A devenit deja o tradiție militară, un...

Astăzi, 19 ianuarie 2022, sunt în Neamţ raportate 375 de noi infectări cu SARS Cov2, numărul total de la începutul pandemiei fiind de 34.413.

La ora actuală, aproape 3700 de persoane sunt infectate în judeţ; în ultimele două săptămâni, s-au infectat peste 2000 de nemţeni; în Piatra Neamţ s-au infectat 689 de persoane; incidenţa cea mai mare, de peste 6 locuitori la mia de locuitori este şi în comunele Pângăraţi, Costişa, Dumbrava Roşie şi Tămăşeni.

ÎN ŢARĂ

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.610 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 150 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.073 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba36.0913103.62
2.Arad45.5043323.72
3.Argeș48.3851542.38
4.Bacău45.4234403.89
5.Bihor56.4925795.91
6.Bistrița-Năsăud21.6661815.11
7.Botoșani25.2713603.31
8.Brașov73.2888066.43
9.Brăila23.799831.45
10.Buzău25.7791841.91
11.Caraș-Severin20.3271602.2
12.Călărași18.350871.22
13.Cluj99.05212619.88
14.Constanța74.8215765.12
15.Covasna13.816631.75
16.Dâmbovița38.3871782.31
17.Dolj47.0331751.72
18.Galați46.3792072.39
19.Giurgiu20.605691.62
20.Gorj15.880861.07
21.Harghita15.9272073.66
22.Hunedoara38.6571934.01
23.Ialomița20.302851.72
24.Iași76.8006053.13
25.Ilfov81.6894986.94
26.Maramureș35.6165025.35
27.Mehedinți16.169310.88
28.Mureș42.5562802.55
29.Neamț34.4133753.56
30.Olt26.884910.94
31.Prahova66.6464242.52
32.Satu Mare23.6243725.27
33.Sălaj19.2911863.93
34.Sibiu46.6854185.06
35.Suceava45.5186317.08
36.Teleorman25.702781.2
37.Timiș96.78710067.93
38.Tulcea14.7931502.52
39.Vaslui28.0641711.44
40.Vâlcea27.9311292.2
41.Vrancea18.9621201.96
42.Mun. București330.24122936.69
43.Din străinătate**3.66535 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11.646*1439 
 TOTAL1.944.91616.610 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 19 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.944.916 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 23.389 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.793.668 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.548 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA37
2ARAD29
3ARGEŞ25
4BACĂU50
5BIHOR31
6BISTRIŢA-NĂSĂUD23
7BOTOŞANI25
8BRĂILA1
9BRAŞOV93
10BUZĂU21
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ103
14CONSTANŢA66
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ31
18GALAŢI28
19GIURGIU10
20GORJ8
21HARGHITA28
22HUNEDOARA33
23IALOMIŢA7
24IAŞI63
25ILFOV60
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI270
29MUREŞ37
30NEAMŢ46
31OLT16
32PRAHOVA36
33SĂLAJ19
34SATU MARE11
35SIBIU31
36SUCEAVA98
37TELEORMAN16
38TIMIŞ80
39TULCEA12
40VÂLCEA15
41VASLUI10
42VRANCEA12
 Total1.548

Până astăzi, 59.385 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.01.2022 (10:00) – 19.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 58 de decese (31 bărbați și 27 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt,  Prahova, Satu Mare, Sălaj, Teleorman, Timiș, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 58 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani , 2 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 58 de pacienți decedați, 51 au fost nevaccinați și 7 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani și prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău și Ilfov, unul în luna noiembrie 2021 și unul în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.534, cu 316 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 530 de persoane, cu 43 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 530 de pacienți internați la ATI, 57 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 387 sunt minori, 374 fiind internați în secții, cu 37 mai mult decât în ziua anterioară și 13 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.480.175 de teste RT-PCR și 6.722.861 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.527 de teste RT-PCR (14.652 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.875 la cerere) și 51.595 de teste rapide antigenice.

În raportarea de astăzi din alerte.ms.ro, pentru testele RT PCR sunt 2 laboratoare care au făcut prima raportare, astfel există un surplus de 34.551 de teste la totalul de teste RT PCR efectuate până în prezent. Mentionez ca aceste trei laboratoare au trimis mailuri explicative catre INSP in care au confirmat datele raportate in alerte.ms.ro. Laboratoarele au trimis e-mail-uri explicative către INSP, în care au confirmat datele raportate prin intermediul aplicației informatice.

Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării.

Numărul persoanelor pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 76.758 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.296 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.527 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 60 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.163 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 562 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 ianuarie, 1.139 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 233.070 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.851 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 49 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022, au fost raportate 65.756.908 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit14.617.314 (+1.381.913) 150.230 (+1379)
Franţa    12.934.980 (+2.345.477) 126.305 (+1742)
Spania 7.771.367    (+986.081)   90.508   (+819)
Italia 7.971.068  (+1.404.121) 139.872 (+1827)
Germania 7.743.228    (+445.908)            115.051 (+2126)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
307.373.791 (+16.759.858)5.492.154 (+41.196)

  * Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Descarcerarea şi primul ajutor calificat/Competiţie ISU Neamţ

"Succesul oricărei acţiuni depinde doar de pregătire. Pregătirea determină dacă această activitate va fi de succes." Michael Laitman

Neamţ şi alte 5 judeţe sub avertizare de cod galben: vânt, ploi, grindină

ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN Interval de valabilitate: 21 mai, ora 15 - 21 mai, ora 22

SFINȚII ÎMPĂRAȚI CONSTANTIN ȘI ELENA » ”Sub acest semn vei învinge!”

Astăzi, biserica ortodoxă îi sărbătoreşte pe sfinţii Constantin şi mama sa Elena. CRUCEA ARĂTATĂ PE CER, SEMNUL DE LA CARE S-A CONVERTIT ÎMPĂRATUL ROMAN Izvoarele scrise...

Accident la Piatra Neamț/O tânără a traversat pe culoarea roșie a semaforului

Astăzi, 20 mai, în jurul orei 14.30, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au fost...

Beat pulbere, surprins de poliţişti în timp ce conducea pe o stradă din Piatra Neamţ

La data de 19 mai a.c., polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au depistat în trafic un bărbat...