-4.2 C
Piatra Neamț
duminică, ianuarie 23, 2022

Coronavirus în Neamţ şi în ţară/Datele momentului

Politică

Remus Munteanu: Propunerile PSD pentru scăderea facturilor au fost acceptate

Facturile românilor vor SCĂDEA imediat – ca urmare a propunerilor PSD, agreate în coaliție. Pachetul de măsuri al PSD duce prețul la...

Naţional/Guvernul a decis: Facturile la energie se refac

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat astăzi că în ședința de Guver s-a adoptat actul normativ care prevede refacerea facturilor întocmite eronat...

Ex-senatoarea Emilia Arcan despre scandalul preţurilor la energie: Liviu Dragnea v-a prevenit şi a fost închis! Cerem demisia şi demiterea tuturor celor care au...

Dragi români, în 2019, Liviu Dragnea a ieşit public şi a anunţat ceea ce astăzi a fost demonstrat: românii au fost jefuiţi...

A început schimbarea prefecţilor şi subprefecţilor

Aşa cum era de aşteptat, Guvernul a început schimbarea prefecţilor şi subprefecţilor în judeţe, după noua formulă politică PSD-PNL-UDMR. Neamţul nu a...

Sunt raportate astăzi, 11 ianuarie 2022, în Neamţ, 154 de cazuri, numărul total de infectări ajungând la această dată la 32.530. Judeţul cu ceele mai multe infectări este Suceava, 506.

Comuna Agapia este singura localitate care depăşeşte trei cazuri la mia de locuitori, în timp ce alte 11 localităţi nu au raportat nici un caz în ultimele 14 zile.

De la începutul pandemiei, 1414 persoane infectate cu sars cov2 au pierdut lupta cu boala.

În ţară, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.861 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 4.757 mai mult decât în ziua anterioară. 991 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.801641,45
2.Arad43.8511192,03
3.Argeș47.302920,96
4.Bacău42.9092631,53
5.Bihor52.9993662,52
6.Bistrița-Năsăud20.2681501,64
7.Botoșani23.5941481,08
8.Brașov69.6954222,71
9.Brăila23.409440,79
10.Buzău24.901760,71
11.Caraș-Severin19.673411,04
12.Călărași17.987270,47
13.Cluj93.1033984,04
14.Constanța71.6403972,04
15.Covasna13.516430,84
16.Dâmbovița37.295981,01
17.Dolj45.989580,71
18.Galați45.0901061,01
19.Giurgiu20.184280,66
20.Gorj15.476290,38
21.Harghita14.827981,55
22.Hunedoara37.3022041,89
23.Ialomița19.864540,85
24.Iași73.8162361,13
25.Ilfov78.7671762,58
26.Maramureș32.9303071,78
27.Mehedinți15.965220,43
28.Mureș41.049681,19
29.Neamț32.5301541,39
30.Olt26.501110,48
31.Prahova64.8601261,18
32.Satu Mare21.909762,09
33.Sălaj18.304791,33
34.Sibiu44.572282,13
35.Suceava41.4925062,94
36.Teleorman25.299400,48
37.Timiș90.8794562,61
38.Tulcea14.191380,90
39.Vaslui27.287630,54
40.Vâlcea27.208590,91
41.Vrancea18.306670,77
42.Mun. București317.54010452,97
43.Din străinătate**3.169150 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    5.253*1829 
 TOTAL1.857.5028.861 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 11 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.857.502 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 15.459 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.760.487 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 468 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD8
3ARGEŞ3
4BACĂU6
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV18
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ31
14CONSTANŢA15
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ9
18GALAŢI8
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA5
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA8
24IAŞI22
25ILFOV26
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI68
29MUREŞ27
30NEAMŢ15
31OLT1
32PRAHOVA11
33SĂLAJ5
34SATU MARE9
35SIBIU11
36SUCEAVA65
37TELEORMAN6
38TIMIŞ31
39TULCEA3
40VÂLCEA2
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total468

Până astăzi, 59.070 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.01.2022 (10:00) – 11.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 43 de decese (22 bărbați și 21 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bihor, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Teleorman și Municipiul București.

Dintre cele 43 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 9 la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 la categoria de vârstă peste 80 ani.

41 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 43 de pacienți decedați, 38 au fost nevaccinați și 5 vaccinați. Cei 5 pacienți vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Pacienții vaccinați care au decedat  prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.023, cu 245 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 415 persoane, cu 1 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 415 pacienți internați la ATI, 30 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 173 sunt minori, 165 fiind internați în secții, cu 35 mai mult decât în ziua anterioară și 8 la ATI, cu 2 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.226.970 de teste RT-PCR și 6.397.112 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.619 teste RT-PCR (11.611 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.008 la cerere) și 50.907 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 29.721 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.975 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.595 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 61 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.700 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 858 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 10 ianuarie, 1.283 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 310.850 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.839 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 42 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 30 decembrie 2021– 6 ianuarie 2022, au fost raportate 58.979.507 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit13.235.401 (+2.415.886) 148.851 (+2412)
Franţa    10.589.505 (+1.875.749) 124.563 (+2617)
Spania 6.785.286  (+1.200.232)   89.689   (+802)
Italia 6.566.947  (+1.131.460) 138.045 (+2114)
Germania 7.297.320     (+418.611)            112.925 (+3631)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 6 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
290.613.933 (+20.286.658)5.450.958 (+134.941)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 30 decembrie 2021– 6 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Covid a lovit în Neamţ într-o săptămână în vaccinaţi, persoane deja infectate şi copii

Până ieri, 22 ianuarie 2022, în județul Neamț au fost confirmate 35.176 de cazuri de infectare cu SARS Cov 2.

Verificări specifice pandemiei Covid în Neamţ

În ultimele 24 de ore, structurile teritoriale ale M.A.I. au  desfășurat acțiuni informativ-preventive, împreună cu celelalte instituții implicate, sub autoritatea Instituției Prefectului,...

Neamţ/Peste 200 de poliţişti vor fi pe teren în minivacanţa de Ziua Principatelor

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Neamț vor fi alături de cetățeni pe toată perioada minivacanței prilejuite de Ziua Unirii Principatelor Române, pentru...

Femeie accidentată pe trecerea de pietoni în Piatra Neamţ

Astăzi, în jurul orei 10.00, polițiștii Biroului Rutier Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe bulevardul 9...

Bărbat de 90 de ani, salvat de pompieri la Roman

Prin apel la 112, în jurul orei 18:40, pompierii romașcani au fost solicitați să intervină pentru deblocarea unei uși de la un...