4.9 C
Piatra Neamț
luni, ianuarie 17, 2022

Coronavirus în Neamţ şi în ţară, ultimele date

Politică

Ex-senatoarea Emilia Arcan despre scandalul preţurilor la energie: Liviu Dragnea v-a prevenit şi a fost închis! Cerem demisia şi demiterea tuturor celor care au...

Dragi români, în 2019, Liviu Dragnea a ieşit public şi a anunţat ceea ce astăzi a fost demonstrat: românii au fost jefuiţi...

A început schimbarea prefecţilor şi subprefecţilor

Aşa cum era de aşteptat, Guvernul a început schimbarea prefecţilor şi subprefecţilor în judeţe, după noua formulă politică PSD-PNL-UDMR. Neamţul nu a...

Mugur Cozmanciuc: Le mulțumesc din nou cetățenilor pentru votul lor de încredere

Anul 2021 a fost unul plin de provocări, dar am încercat să fiu constant și aplicat în activitatea de parlamentar, a postat...

Laurenţiu Leoreanu: Statuia domnitorului Alexandru cel Bun, amplasată în sensul giratoriu “Poarta Nord”

A fost promulgată legea care prevede interzicerea amplasării mijloacelor de publicitate sau reclamă și a construcțiilor, cu excepția statuilor și a monumentelor,...

Raportări 17 decembrie 2021, ora 10.00:

În Neamţ sunt raportate 20 de noi infectări, numărul total de la începutul pandemiei fiind de 31.163. Au pierdut lupta cu boala 1378 de persoane.

Judeţele cu cele mai multe infectări astăzi sunt Sibiu – 175, Ilfov – 148, Cluj – 103 şi municipiul Bucureşti cu 170.

În intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 743 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2 şi 60 decese dintre care  20 au avut loc în perioade anterioare.

BULETIN DE PRESĂ 

17 decembrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 17 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.796.973 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.710 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.723.129 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 14 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.023120,92
2.Arad42.147451,72
3.Argeș46.266500,56
4.Bacău41.215160,36
5.Bihor50.525421,04
6.Bistrița-Năsăud19.39680,31
7.Botoșani22.68150,30
8.Brașov66.780371,05
9.Brăila22.862460,49
10.Buzău24.25750,56
11.Caraș-Severin19.090150,94
12.Călărași17.76150,27
13.Cluj88.5061031,16
14.Constanța69.126240,71
15.Covasna13.147230,58
16.Dâmbovița36.46180,56
17.Dolj45.168150,37
18.Galați44.126630,37
19.Giurgiu19.890110,35
20.Gorj15.23440,23
21.Harghita14.06790,47
22.Hunedoara36.001310,76
23.Ialomița19.46790,35
24.Iași71.637180,42
25.Ilfov75.6341480,74
26.Maramureș31.316100,64
27.Mehedinți15.78210,32
28.Mureș39.907170,86
29.Neamț31.163200,42
30.Olt26.168840,41
31.Prahova63.276530,50
32.Satu Mare20.794110,52
33.Sălaj17.80730,53
34.Sibiu43.2611751,16
35.Suceava37.975180,28
36.Teleorman25.006100,44
37.Timiș87.551501,19
38.Tulcea13.86160,40
39.Vaslui26.826120,24
40.Vâlcea26.685240,49
41.Vrancea17.820150,25
42.Mun. București305.0611700,74
43.Din străinătate**2.0909 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    9.157*-697 
 TOTAL1.796.973743 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 187 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD20
3ARGEŞ4
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ5
14CONSTANŢA2
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ3
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ1
21HARGHITA7
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA1
24IAŞI5
25ILFOV4
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI15
29MUREŞ9
30NEAMŢ8
31OLT4
32PRAHOVA4
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA10
37TELEORMAN6
38TIMIŞ11
39TULCEA4
40VÂLCEA1
41VASLUI2
42VRANCEA1
 Total   187

Până astăzi, 58.079 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.12.2021 (10:00) – 17.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 60 de decese, dintre care 20 anterioare intervalului de referință, (29 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Brașov, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 60 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 20 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Buzău, Giurgiu, Gorj, Mehedinți, Neamț, Vâlcea, înregistrate în lunile octombrie, noiembrie și decembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 40 de decese.

 Din totalul de 60 de pacienți decedați, 46 erau nevaccinați și 14 vaccinați. Cei 14 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 13 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.381. Dintre acestea, 570 sunt internate la ATI. Dintre cei 570 de pacienți internați la ATI, 45 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 72 sunt minori, 68 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.914.755 de teste RT-PCR și 5.699.510 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.413 teste RT-PCR (5.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.052 la cerere) și 31.651 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.749 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.674 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.630 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.100 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.092 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 decembrie, 861 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 194.000 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.817 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.947 în Spania, 204 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 31 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 200 de cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 9 decembrie 2021– 16 decembrie 2021, au fost raportate 50.789.268 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit10.819.515  (+354.526) 146.439  (+834)
Franţa      8.399.846  (+350.915) 120.983  (+951)
Spania  5.393.268  (+146.502)  88.619   (+382)
Italia  5.282.076  (+129.812) 135.178  (+706)
Germania  6.670.407  (+308.175)            107.202 (+2690)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 16 DECEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
270.327.277  (+4.308.467)5.316.017  (+50.925)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 9 decembrie 2021– 16 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Trei avertizări meteo de vânt puternic în Neamţ

Interval de valabilitate: 17 ianuarie, ora 10 – 17 ianuarie, ora 16Fenomene vizate: intensificări susținute ale vântuluiZone afectate: conform textului și hărții ...

„Blue Monday”. Luni, 17 ianuarie, cea mai tristă zi a anului

Luni, 17 ianuarie, este lunea tristă, cunoscută drept cea mai deprimantă zi a anului 2021. De fapt, cea de a treia zi de luni...

Peste 750 de locuri de muncă vacante în Neamţ în această săptămână (AJOFM)

Zona Piatra-Neamț Denumire loc de muncaNr locuriADMINISTRATOR FINANCIAR (PATRIMONIU) – STUDII MEDII1AGENT DE SECURITATE1BUCATAR2CASIER7CROITOR10DIRECTOR COMERCIAL1DIRIGINTE POSTA1FACTOR POSTAL1FACTOR POSTAL1FEMEIE...

Şofer grav rănit şi maşină răsturnată în localitatea Traian

În această dimineaţă, în jurul orei 04.30, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Roman au fost sesizați cu privire la producerea...

Fetiţă bătută crunt de tatăl beat. Bărbatul a fost acuzat şi de tentativă de viol

Aseară, în jurul orei ora 21:18, Roman, prin 112 a fost semnalată agresiune la o fetiţă de cca 6 ani din...