23.5 C
Piatra Neamț
vineri, august 12, 2022

Coronavirus Neamţ/Cel mai mic număr de infectări din valul 4

Politică

Prefectul Adrian Niţă răspunde PNL-ului: “Voi chema în judecată semnatarii acestui comunicat!”

Urmare a comunicatului de presă emis de către conducerea PNL Neamț in legătură cu lucrările care se desfășoară pentru înlocuirea rosturilor de...

Comunicat de Presă USR Neamţ

USR Neamț, prin președintele Iulian Bulai, a solicitat, astăzi, prim-ministrului României, Nicolae Ciucă, să urgenteze găsirea unei soluții pentru ca locuitorii comunelor...

Neamţ/Partidul Umanist Social Liberal (PUSL) şi-a inaugurat astăzi sediul. Preşedintele interimar PSD a fost la eveniment

Partidul Umanist Social Liberal organizaţia Neamţ şi-a inaugurta astăzi sediul, în clădirea SIF Moldova pe Bd. Decebal. La eveniment au participat pe lânfă...

Astăzi, 29 noiembrie, au fost raportate 7 cazuri de covid în judeţul Neamţ, cel mai mic număr de cazuri din valul 4.
De la debutul monitprizării pandemiei sunt 30.806 cazuri în Neamţ; 1292 decese şi 1589 de cazuri active.

Până astăzi, 29 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.778.045 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.292 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.683.204 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.096 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 15 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33596162,19
2.Arad41091463,25
3.Argeș45769681,73
4.Bacău4084571,03
5.Bihor49680552,81
6.Bistrița-Năsăud1924050,87
7.Botoșani2247960,95
8.Brașov65796392,65
9.Brăila22488111,58
10.Buzău2392381,42
11.Caraș-Severin18698201,76
12.Călărași17643100,96
13.Cluj87260722,84
14.Constanța68430881,76
15.Covasna12850101,78
16.Dâmbovița36110291,64
17.Dolj44801250,96
18.Galați43729151,13
19.Giurgiu19538681,26
20.Gorj1512220,85
21.Harghita1386731,14
22.Hunedoara35510322,24
23.Ialomița19334111,51
24.Iași71081391,18
25.Ilfov74998472,28
26.Maramureș30903331,37
27.Mehedinți15679171,08
28.Mureș39250262,19
29.Neamț3080670,97
30.Olt2586071,18
31.Prahova62713341,49
32.Satu Mare20513241,05
33.Sălaj17643131,39
34.Sibiu42429382,47
35.Suceava3768390,59
36.Teleorman24784101,50
37.Timiș86355572,42
38.Tulcea1369711,23
39.Vaslui26634110,77
40.Vâlcea26404171,16
41.Vrancea1767560,90
42.Mun. București3020521691,95
43.Din străinătate**19341 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11153*-116 
 TOTAL1.778.0451.096 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 176 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD12
3ARGEŞ9
4BACĂU0
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ4
14CONSTANŢA2
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ4
18GALAŢI5
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA7
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA15
24IAŞI7
25ILFOV7
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI24
29MUREŞ6
30NEAMŢ5
31OLT1
32PRAHOVA0
33SĂLAJ7
34SATU MARE0
35SIBIU4
36SUCEAVA7
37TELEORMAN6
38TIMIŞ6
39TULCEA2
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total     176

Până astăzi, 56.382 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.11.2021 (10:00) – 29.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 107 decese (47 bărbați și 60 femei), din care 15 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 107 decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 la categoria de vârstă 70-79 ani și 24 la categoria de vârstă peste 80 ani.

99 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 15 decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Arad, Bacău, Iași, Neamț, 1 în luna septembrie 2021, 12 în octombrie 2021 și 2 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 92 de decese.

 Din totalul de 107 pacienți decedați, 92 erau nevaccinați și 15 vaccinați. Cei 15 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 13 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.569. Dintre acestea, 1.203 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.203 pacienți internați la ATI, 117 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 132 sunt minori, 122 fiind internați în secții și 10 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.712.405 teste RT-PCR și 5.278.269 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.468 de teste RT-PCR (2.801 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.667 la cerere) și 10.057 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 34.777 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.336 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.396 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 57 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.582 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 noiembrie, 3.216 sancțiuni contravenționale, în valoare de 865.400 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021, au fost raportate 45.308.597 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit9.845.492  (+284.393)143.927  (+1029)
Franţa    7.483.282  (+172.618)118.705    (+434)
Spania5.111.842    (+50.797)  87.904    (+159)
Italia4.954.585    (+81.510)133.415    (+522)
Germania5.573.756  (+443.806)            100.119  (+1845)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 NOIEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 257.905.015  (+3.851.507) 5.163.609  (+52.422)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Material lemnos transportat ilegal, confiscat de polițiștii din Roman

La data de 11 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au acționat, în municipiul Roman, pentru prevenirea contravențiilor și infracțiunilor...

Mandat de executare a pedepsei închisorii, pus în aplicare de polițiști

La data de 11 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Săbăoani au pus în aplicare un mandat de executare...

Trei zile de foc pentru pompierii nemţeni în minivacanţa de Sfânta Maria. Atenţionări speciale: fără teribilism, incendii şi pericole de înec!

Pe toată durata minivacanței de Sfânta Maria, pompierii nemțeni vor fi zilnic la datorie pentru asigurarea misiunilor operative, la solicitările primite din...

Incendiu de proporţii azi noapte, la Dumbrava Roşie. Pagube uriaşe, mai multe căsuţe au luat foc

Azi noapte, la ora 01:35, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu la un operator economic din comuna Dumbrava Roșie.

Minorul fugit a doua oară dintr-un centru de plasament, a pus din nou autorităţile pe jar

La data de 11 august a.c., în jurul orei 01.30,  polițiștii din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au fost sesizați cu privire...