Pe 21 octombrie, coronavirusul a intrat în singura localitate din Neamţ care nu a avut niciodată, nici un caz de covid, după cum a declarat primarul Augustin Constantin Holmanu, „poate în tranzit, unul care nu era de pe la noi, dar mai demult”.
Este vorba despre Pânceşti, o comună izolată cu un număr statistic de locuitori de 1495, în realitate vreo 1300.


Pe 21 octombrie s-au raportat primele două cazuri de îmbolnăvire cu SARS CoV2, iar la 25 octombrie sunt 4 cazuri.
Potrivit primarului, populaţia, în general în vârstă, nu prea s-a vaccinat, dar “poziţia geografică uşor mai într-o parte a judeţului ar fi una dintre cauzele pentru care comuna a rezistat atât, a declarat, pe 11 octombrie, pentru Viaţa Nemţeană, primarul localităţii . Nivelul de trai este mai scăzut, oamenii nu au anturaje, nu pleacă din comună să contacteze virusul în altă parte, şi nici nu prea vine lume”.
Între timp, 3 comune din judeţ – precizăm- la o raportate de două săptămâni(nu de la începutul pandemiei) au doar câte un singur caz: Văleni, Ghindăoani şi Bâra. Dămuc şi Poienari au câte două cazuri.
foto: dreamstime.com

