26.8 C
Piatra Neamț
sâmbătă, august 13, 2022

Sezonul competiţional s-a încheiat, dar activitatea continuă! Rămâneţi cu noi!

Politică

Prefectul Adrian Niţă răspunde PNL-ului: “Voi chema în judecată semnatarii acestui comunicat!”

Urmare a comunicatului de presă emis de către conducerea PNL Neamț in legătură cu lucrările care se desfășoară pentru înlocuirea rosturilor de...

Comunicat de Presă USR Neamţ

USR Neamț, prin președintele Iulian Bulai, a solicitat, astăzi, prim-ministrului României, Nicolae Ciucă, să urgenteze găsirea unei soluții pentru ca locuitorii comunelor...

Neamţ/Partidul Umanist Social Liberal (PUSL) şi-a inaugurat astăzi sediul. Preşedintele interimar PSD a fost la eveniment

Partidul Umanist Social Liberal organizaţia Neamţ şi-a inaugurta astăzi sediul, în clădirea SIF Moldova pe Bd. Decebal. La eveniment au participat pe lânfă...

Duminică, la Baza Hipică „Virgil Bărbuceanu”, Asociația Club Sportiv Ecvestru „Costache Lupu“ a marcat încheierea sezonului competiţional ecvestru la Piatra Neamţ, într-o festivitate complexă în care au fost alături iubitori ai sportului ecvestru de la membrii Clubului Sportiv,  la oficialităţi locale şi judeţene, spectatori, sponsori care ne-au susţinut şi au făcut posibilă continuarea activităţii Bazei Hipice la cote competiţionale.

„A fost un eveniment  al nostru dar şi al spectatorilor, cărora le-am mulţumit într-o agapă de toamnă, cu must dulce făcut la faţa locului, cu tochitură şi mămăligă de la Constantin Timofte Bădia, fermier şi sponsor , cu delicatese dulci şi calde, frământate şi coapte la faţa locului de către gospodinele din Stânca-Şerbeşti.

Festivitatea s-a deschis cu intonarea imnului de stat al României, urmat de o lecţie demonstrativă de iniţiere în tainele echitaţiei. A avut loc ultimul concurs al anului, pentru publicul prezent – concurs de sărituri peste obstacole susţinut de călăreţii nemţeni, apoi decernarea premiilor sportivilor noştri.

Festivitatea s-a încheiat cu plimbări gratuite cu trăsurile trase de cai şi ponei pentru copiii şi adulţii prezenţi şi călărie gratuită de agrement”, a declarat Costache Lupu, preşedintele ACSE. 

În cadrul Clubului Sportiv Ecvestru activează un număr important de persoane care susţin această activitate la Piatra Neamt care sunt atât membri ai structurii de conducere din cadrul A.C.S.E.,,COSTACHE  LUPU” cât, şi sponsori: Constantin Cocea, Neculai Arsenoaia, Constantin  Timofte,( Badia), Gelu Cracana, Paula Ailincai, Constantin Albu, Elena  Prejvara, Gabriela  Timofte, Florin Isachievici, Mihai Sava, Dan – Marian Lospa, Mihael Balint, Simion Stâncel, Dan  Morenciu,Tudorel Radu, Ionel Parvu, Mihai Farcasanu, Nicolaie Urda, Valerica Fratila, Neculai Burduja.

Declaraţiile oficialităţilor şi membrilor A.C.S.E:

Radu Tudorel, vicepreşedinte al consiliului director:  „Vă transmit salutul domnului preşedinte  Ionel Arsene (…)şi nu numai salutul lui, dar şi al celorlaţi colegi  ai mei.  Chiar în aceste condiţii, în care bugetul este drastic diminuat – din păcate actuala guvernare a diminuat unele fonduri – a trebuit să facem eforturi, a trebuit să găsim soluţii pentru a continua activitatea acestui club ecvestru şi vom continua indiferent câte greutăţi vor fi. Sperăm să facem aici din nou etape cupe mondiale, indiferent de sursele financiare, să punem umărul şi să ajutăm acest sport  nobil să continue în condiţii cât mai bune. Cît se poate”.

Marius Irimia, viceprimar: „Mă bucur să văd că sunt aici pasionaţi ai sportului ecvestru. Eu am copilărit la ţară, copil de ţăran fiind, iubeam caii. Vreau să vă mulţumesc şi să felicit organizatorii acestui eveniment. Pot să vă promit că Primăria şi Consiliul Local Piatra Neamţ vor susţine  acest sport în continuare”.

Constantin Timofte – „Bădia”:  „Eu reprezint breasla agricultorilor, cei care susţinem activitatea clubului sportiv, cei care asigură baza furajeră a cailor şi cei care suntem nelipsiţi la suferinţa d-lui Costache”.

Valerică Frăţilăvicepreşedinte A.S.C.E:  „Vreau să vă multumesc dumneavoastră, spectatorilor care sunteţi fideli acestui sport şi participaţi de fiecare dată, mulţumim Consiliului Judeţen şi Local care ne-au ajutat şi fără de care nu ne puteam desfăşura activitatea. Multumesc consiliului director care depune suflet şi menţine acest club la nivel înalt. Multă sănătate şi d-lui Lupu, căci dacă dânsul nu ar fi între noi, nu ştiu cum ar evolua acest club.

Avem aici, la Baza Hipică, un manej, dar iarna nu este încălzit. Propunerea mea este ca locuitorii din Neamţ să facă mici sponsorizări de 1-2 euro, să facem un manej încălzit iar copiii noştri să practice acest acest frumos sport, inclusiv iarna. De ce să nu menţinem acest nobil sport la un nivel foarte înalt?”.

Mihai Sava, avocat: „Mulţumesc că sunteţi alături de noi într-un număr mare. Suntem la un moment de bilanţ. Închidem acest an competiţional, dar sperăm să ducem la activitatea şi la anul, la bun sfârşit,  să fim alături de acest sport nobil.  În anul 2022 vom pune în operă şi alte activităţi decât cele de natură sportivă. Activităţi de natură istorică, culturală şi de evocare a unor mari personalităţi româneşti din literatură, artă istorie”.

Continuăm împreună!
Programul activităţilor viitoare

2021-2022

1. Continuarea activităţilor de iniţiere, agrement şi performanţă în manejul acoperit, pe întreaga perioadă a anotimpului rece. S-a dovedit că pregătirea sportivilor noştri din iarna trecută în acest manej, a contribuit la performanţele acestui an competiţional;

2. Participarea la festivităţile care vor fi organizate de către autorităţile locale şi judeţene cu prilejul Zilei Naţionale a României(în zona centrală a oraşului);

3. Organizarea alaiului de colindători şi urători călare cu ocazia sărbătorilor de iarnă;

4.  Manifestare cultural-artisitică şi sportivă cu prilejul împlinirii a 162 de ani de la naşterea Luceafărului  poeziei româneşti, Mihai Eminescu (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);

5. Spectacol de muzică şi poezie – evocare istorică – a Unirii Principatelor Române de la 1859 (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);;

6. Medalion  literar artistic dedicat Zilei de 8 Martie (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);

7. Deschiderea Anului Competiţional 2022 (luna mai);

8. „Caii, prietenii copiilor” – spectacol cultural-sportiv dedicat zilei de 1 Iunie (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);

9. Competiţiile naţionale oficiale de sărituri peste obstacole. Luna iunie – „Cupa TCE Trei Brazi” şi „Cupa Municipiului Piatra Neamţ”; luna iulie – „Trofeul Virgil Bărbuceanu” şi „Cupa Fermierului”;

S-au făcut demersuri pentru revenirea la Piatra Neamţ a etapelor de Cupă Mondială la sărituri peste obstacole. Urmează să primim acordul Federaţiei Ecvestre Române, în condiţiile în care şi autorităţile judeţene şi locale ne vor sprijini în acest proiect sportiv de înaltă performanţă.

Asociația Club Sportiv Ecvestru „Costache Lupu“ mulţumeşte sponsorilor principali Grupului de Firme TCE Trei Brazi, SC Izotec Group SRL, precum şi instituţiilor publice şi tuturor unităţilor economice care au sprijinit activitatea ecvestră din anul 2021 la Piatra Neamţ.

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Neamţ/Peste 200 de poliţişti şi jandarmi, pe teren în cele trei zile de sărbătoare

Pentru ca evenimentele anunțate în spațiul public pentru acest sfârșit de săptămână să se desfășoare în condiții de siguranță pentru participanți, peste...

Carabelea anunţă construirea unui pod nou la Căprioara, exact lângă cel deja existent

Podul de pe peste râul Bistriţa -zona Căprioara - va fi reabilitat, dar nu pentru circulaţia autoturismelor, anunţă primarul de Piatra Neamţ,...

O şoferiţă a fost rănită în urma unui accident la Horia

În această după amiază, în jurul orei 15:50, a avut loc un accident rutier în comuna Horia. La locul solicitării s-au deplasat un...

Material lemnos transportat ilegal, confiscat de polițiștii din Roman

La data de 11 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au acționat, în municipiul Roman, pentru prevenirea contravențiilor și infracțiunilor...

Mandat de executare a pedepsei închisorii, pus în aplicare de polițiști

La data de 11 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Săbăoani au pus în aplicare un mandat de executare...