2.4 C
Piatra Neamț
joi, ianuarie 27, 2022

Sezonul competiţional s-a încheiat, dar activitatea continuă! Rămâneţi cu noi!

Politică

Remus Munteanu: Propunerile PSD pentru scăderea facturilor au fost acceptate

Facturile românilor vor SCĂDEA imediat – ca urmare a propunerilor PSD, agreate în coaliție. Pachetul de măsuri al PSD duce prețul la...

Naţional/Guvernul a decis: Facturile la energie se refac

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat astăzi că în ședința de Guver s-a adoptat actul normativ care prevede refacerea facturilor întocmite eronat...

Ex-senatoarea Emilia Arcan despre scandalul preţurilor la energie: Liviu Dragnea v-a prevenit şi a fost închis! Cerem demisia şi demiterea tuturor celor care au...

Dragi români, în 2019, Liviu Dragnea a ieşit public şi a anunţat ceea ce astăzi a fost demonstrat: românii au fost jefuiţi...

A început schimbarea prefecţilor şi subprefecţilor

Aşa cum era de aşteptat, Guvernul a început schimbarea prefecţilor şi subprefecţilor în judeţe, după noua formulă politică PSD-PNL-UDMR. Neamţul nu a...

Duminică, la Baza Hipică „Virgil Bărbuceanu”, Asociația Club Sportiv Ecvestru „Costache Lupu“ a marcat încheierea sezonului competiţional ecvestru la Piatra Neamţ, într-o festivitate complexă în care au fost alături iubitori ai sportului ecvestru de la membrii Clubului Sportiv,  la oficialităţi locale şi judeţene, spectatori, sponsori care ne-au susţinut şi au făcut posibilă continuarea activităţii Bazei Hipice la cote competiţionale.

„A fost un eveniment  al nostru dar şi al spectatorilor, cărora le-am mulţumit într-o agapă de toamnă, cu must dulce făcut la faţa locului, cu tochitură şi mămăligă de la Constantin Timofte Bădia, fermier şi sponsor , cu delicatese dulci şi calde, frământate şi coapte la faţa locului de către gospodinele din Stânca-Şerbeşti.

Festivitatea s-a deschis cu intonarea imnului de stat al României, urmat de o lecţie demonstrativă de iniţiere în tainele echitaţiei. A avut loc ultimul concurs al anului, pentru publicul prezent – concurs de sărituri peste obstacole susţinut de călăreţii nemţeni, apoi decernarea premiilor sportivilor noştri.

Festivitatea s-a încheiat cu plimbări gratuite cu trăsurile trase de cai şi ponei pentru copiii şi adulţii prezenţi şi călărie gratuită de agrement”, a declarat Costache Lupu, preşedintele ACSE. 

În cadrul Clubului Sportiv Ecvestru activează un număr important de persoane care susţin această activitate la Piatra Neamt care sunt atât membri ai structurii de conducere din cadrul A.C.S.E.,,COSTACHE  LUPU” cât, şi sponsori: Constantin Cocea, Neculai Arsenoaia, Constantin  Timofte,( Badia), Gelu Cracana, Paula Ailincai, Constantin Albu, Elena  Prejvara, Gabriela  Timofte, Florin Isachievici, Mihai Sava, Dan – Marian Lospa, Mihael Balint, Simion Stâncel, Dan  Morenciu,Tudorel Radu, Ionel Parvu, Mihai Farcasanu, Nicolaie Urda, Valerica Fratila, Neculai Burduja.

Declaraţiile oficialităţilor şi membrilor A.C.S.E:

Radu Tudorel, vicepreşedinte al consiliului director:  „Vă transmit salutul domnului preşedinte  Ionel Arsene (…)şi nu numai salutul lui, dar şi al celorlaţi colegi  ai mei.  Chiar în aceste condiţii, în care bugetul este drastic diminuat – din păcate actuala guvernare a diminuat unele fonduri – a trebuit să facem eforturi, a trebuit să găsim soluţii pentru a continua activitatea acestui club ecvestru şi vom continua indiferent câte greutăţi vor fi. Sperăm să facem aici din nou etape cupe mondiale, indiferent de sursele financiare, să punem umărul şi să ajutăm acest sport  nobil să continue în condiţii cât mai bune. Cît se poate”.

Marius Irimia, viceprimar: „Mă bucur să văd că sunt aici pasionaţi ai sportului ecvestru. Eu am copilărit la ţară, copil de ţăran fiind, iubeam caii. Vreau să vă mulţumesc şi să felicit organizatorii acestui eveniment. Pot să vă promit că Primăria şi Consiliul Local Piatra Neamţ vor susţine  acest sport în continuare”.

Constantin Timofte – „Bădia”:  „Eu reprezint breasla agricultorilor, cei care susţinem activitatea clubului sportiv, cei care asigură baza furajeră a cailor şi cei care suntem nelipsiţi la suferinţa d-lui Costache”.

Valerică Frăţilăvicepreşedinte A.S.C.E:  „Vreau să vă multumesc dumneavoastră, spectatorilor care sunteţi fideli acestui sport şi participaţi de fiecare dată, mulţumim Consiliului Judeţen şi Local care ne-au ajutat şi fără de care nu ne puteam desfăşura activitatea. Multumesc consiliului director care depune suflet şi menţine acest club la nivel înalt. Multă sănătate şi d-lui Lupu, căci dacă dânsul nu ar fi între noi, nu ştiu cum ar evolua acest club.

Avem aici, la Baza Hipică, un manej, dar iarna nu este încălzit. Propunerea mea este ca locuitorii din Neamţ să facă mici sponsorizări de 1-2 euro, să facem un manej încălzit iar copiii noştri să practice acest acest frumos sport, inclusiv iarna. De ce să nu menţinem acest nobil sport la un nivel foarte înalt?”.

Mihai Sava, avocat: „Mulţumesc că sunteţi alături de noi într-un număr mare. Suntem la un moment de bilanţ. Închidem acest an competiţional, dar sperăm să ducem la activitatea şi la anul, la bun sfârşit,  să fim alături de acest sport nobil.  În anul 2022 vom pune în operă şi alte activităţi decât cele de natură sportivă. Activităţi de natură istorică, culturală şi de evocare a unor mari personalităţi româneşti din literatură, artă istorie”.

Continuăm împreună!
Programul activităţilor viitoare

2021-2022

1. Continuarea activităţilor de iniţiere, agrement şi performanţă în manejul acoperit, pe întreaga perioadă a anotimpului rece. S-a dovedit că pregătirea sportivilor noştri din iarna trecută în acest manej, a contribuit la performanţele acestui an competiţional;

2. Participarea la festivităţile care vor fi organizate de către autorităţile locale şi judeţene cu prilejul Zilei Naţionale a României(în zona centrală a oraşului);

3. Organizarea alaiului de colindători şi urători călare cu ocazia sărbătorilor de iarnă;

4.  Manifestare cultural-artisitică şi sportivă cu prilejul împlinirii a 162 de ani de la naşterea Luceafărului  poeziei româneşti, Mihai Eminescu (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);

5. Spectacol de muzică şi poezie – evocare istorică – a Unirii Principatelor Române de la 1859 (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);;

6. Medalion  literar artistic dedicat Zilei de 8 Martie (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);

7. Deschiderea Anului Competiţional 2022 (luna mai);

8. „Caii, prietenii copiilor” – spectacol cultural-sportiv dedicat zilei de 1 Iunie (în incinta Bazei Hipice „Virgil Bărbuceanu”);

9. Competiţiile naţionale oficiale de sărituri peste obstacole. Luna iunie – „Cupa TCE Trei Brazi” şi „Cupa Municipiului Piatra Neamţ”; luna iulie – „Trofeul Virgil Bărbuceanu” şi „Cupa Fermierului”;

S-au făcut demersuri pentru revenirea la Piatra Neamţ a etapelor de Cupă Mondială la sărituri peste obstacole. Urmează să primim acordul Federaţiei Ecvestre Române, în condiţiile în care şi autorităţile judeţene şi locale ne vor sprijini în acest proiect sportiv de înaltă performanţă.

Asociația Club Sportiv Ecvestru „Costache Lupu“ mulţumeşte sponsorilor principali Grupului de Firme TCE Trei Brazi, SC Izotec Group SRL, precum şi instituţiilor publice şi tuturor unităţilor economice care au sprijinit activitatea ecvestră din anul 2021 la Piatra Neamţ.

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Un bărbat din Gârcina dat foc la haine în camera unde stătea

Ieri, în jurul orei 17:44, prin apel la 112, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o...

Simulare de explozie la o staţie Petrom din Roman

Conform scenariului, în data de 26.01.2022, în jurul orei 19:00, prin apel la 112, dispeceratul ISU este înștiințat de un angajat...

Nu părăsiţi locul accidentului, chiar dacă victimele n-au păţit nimic! Vezi ce transmite Poliţia Neamţ

PAZA BUNĂ TRECE PRIMEJDIA REA: Aceste cuvinte se aplică și în cazul conducătorilor auto implicați în accidente de circulaţie uşoare în care,...

Coronavirus/Nou record de infectări în ţară, inclusiv în Neamţ

Sunt 670 de cazuri noi de coronavirus raportate astăzi pentru judeţul Neamţ, cel mai mare număr de la începutul pandemiei, judeţul fiind...

Pompierii au găsit o femeie moartă lângă sobă, la Cândeşti

În data de 25 ianuarie, în jurul orei 07:36, prin apel la 112, Dispeceratul integrat ISU - SAJ Neamț a fost înștiințat...