21.5 C
Piatra Neamț
marți, iulie 16, 2024

Explozie de noi cazuri de coronavirus în ţară şi în Neamţ

Politică

Carabelea: luat, pupat, executat

Nici patru ani nu a durat cariera politică a lui Andrei Carabelea, începută abrupt în iulie 2020, direct din postura de candidat...

Andrei Carabelea a fost destituit de la șefia PNL Piatra Neamț. Liberalii pietreni au un nou președinte

Comunicat de presă Conducerea PNL Neamț a decis dizolvarea Biroului Municipal al organizației liberale din Piatra Neamț.

Totul despre mărirea pensiilor, ajutoare de deces, indemnizații și alte drepturi, în ședința Colegiului Prefectural Neamț

La sediul Instituției Prefectului județului Neamț, la 20 iunie a.c., au avut loc ședințele Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor...

Liberalii la Neamț, învinși, dar fericiți. Radiografia lui Lazăr: în urma PSD-ului, dar mai bine ca în 2020

Conferință de presă la PNL Neamț, cu George Lazăr președinte care nu își reproșează nimic și care prezintă nemțenilor un bilanț fericit...

Sunt 141 de noi cazuri SARS CoV 2 în Neamţ astăzi, dintr-un total naţional de 11.049. Secţia ATI la Neamţ este plină, sunt internaţi pacienţi şi în spitalul modular iar pe secţie sunt 210 pacienţi. Numărul total în Neamţ, de la începutul pandemiei până în prezent este de 21.157 de infectări, din care 820 de decese şi 1252 de cazuri active dintre care doar în jur 320 sunt în internate în spitalele din Neamţ.

Până astăzi, 28 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.210.810 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.129 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.104.496 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.049 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 182 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba227791272,44
2.Arad261901963,11
3.Argeș293971651,90
4.Bacău292041822,15
5.Bihor314332001,99
6.Bistrița-Năsăud143051213,77
7.Botoșani162891422,73
8.Brașov463972772,42
9.Brăila14256621,79
10.Buzău138841501,64
11.Caraș-Severin12908732,53
12.Călărași11645942,88
13.Cluj635803964,28
14.Constanța476773333,31
15.Covasna8973411,24
16.Dâmbovița241281271,63
17.Dolj30747993,88
18.Galați30223942,34
19.Giurgiu12516903,17
20.Gorj10225641,74
21.Harghita8889421,11
22.Hunedoara247401732,28
23.Ialomița11992832,56
24.Iași474463922,76
25.Ilfov504763576,44
26.Maramureș236732163,50
27.Mehedinți97371723,03
28.Mureș255721781,51
29.Neamț211571411,97
30.Olt167361193,20
31.Prahova393232812,81
32.Satu Mare15856953,53
33.Sălaj121571272,98
34.Sibiu284491652,44
35.Suceava285363732,88
36.Teleorman158851813,46
37.Timiș620265645,71
38.Tulcea9058511,51
39.Vaslui182841502,62
40.Vâlcea176791011,91
41.Vrancea11893901,77
42.Mun. București20426819125,57
43.Din străinătate**150315 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    8719*2038 
 TOTAL1.210.81011.049 




<!– /* Font Definitions */ @font-face {font-family:SimSun; panose-1:2 1 6 0 3 1 1 1 1 1; mso-font-alt:宋体; mso-font-charset:134; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 680460288 22 0 262145 0;} @font-face {font-family:”Cambria Math”; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536870145 1107305727 0 0 415 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-520081665 -1073717157 41 0 66047 0;} @font-face {font-family:”\@SimSun”; panose-1:2 1 6 0 3 1 1 1 1 1; mso-font-charset:134; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 680460288 22 0 262145 0;} @font-face {font-family:”Lucida Sans”; panose-1:2 11 6 2 4 5 2 2 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:3 0 0 0 1 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-parent:””; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:”Arial”,”sans-serif”; mso-fareast-font-family:Arial; mso-ansi-language:EN; mso-fareast-language:EN-US;} p.MsoFooter, li.MsoFooter, div.MsoFooter {mso-style-priority:99; mso-style-link:”Footer Char”; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; tab-stops:center 8.0cm right 16.0cm; font-size:11.0pt; font-family:”Arial”,”sans-serif”; mso-fareast-font-family:Arial; mso-ansi-language:EN; mso-fareast-language:EN-US;} a:link, span.MsoHyperlink {mso-style-priority:99; color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; color:#954F72; mso-themecolor:followedhyperlink; text-decoration:underline; text-underline:single;} p.Textbody, li.Textbody, div.Textbody {mso-style-name:”Text body”; mso-style-unhide:no; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:6.0pt; margin-left:0cm; mso-pagination:none; mso-hyphenate:none; text-autospace:ideograph-other; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”,”serif”; mso-fareast-font-family:SimSun; mso-bidi-font-family:”Lucida Sans”; mso-font-kerning:1.5pt; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:ZH-CN; mso-bidi-language:HI;} p.TableContents, li.TableContents, div.TableContents {mso-style-name:”Table Contents”; mso-style-unhide:no; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:no-line-numbers; mso-hyphenate:none; text-autospace:ideograph-other; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”,”serif”; mso-fareast-font-family:SimSun; mso-bidi-font-family:”Lucida Sans”; mso-font-kerning:1.5pt; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:ZH-CN; mso-bidi-language:HI;} span.FooterChar {mso-style-name:”Footer Char”; mso-style-priority:99; mso-style-unhide:no; mso-style-locked:yes; mso-style-link:Footer; mso-ansi-font-size:11.0pt; font-family:”Arial”,”sans-serif”; mso-ascii-font-family:Arial; mso-fareast-font-family:Arial; mso-hansi-font-family:Arial; mso-bidi-font-family:Arial; mso-ansi-language:EN;} p.Standard, li.Standard, div.Standard {mso-style-name:Standard; mso-style-unhide:no; mso-style-parent:””; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:none; mso-hyphenate:none; text-autospace:ideograph-other; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”,”serif”; mso-fareast-font-family:SimSun; mso-bidi-font-family:”Lucida Sans”; mso-font-kerning:1.5pt; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:ZH-CN; mso-bidi-language:HI;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:12.0pt; mso-ansi-font-size:12.0pt; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:”Times New Roman”; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:8.0pt; line-height:107%;} @page WordSection1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-page-numbers:1; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} –>
Până astăzi, 36.658 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
 
În intervalul 27.09.2021 (10:00) – 28.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 208 decese (99 bărbați și 109 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara,  Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.
 
Dintre cele 208 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 33 la categoria de vârstă 50-59 ani, 51 la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 la categoria de vârstă peste 80 ani.
 
185 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 13 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 10 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
 
Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.
 
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.431. Dintre acestea, 1.267 sunt internate la ATI.
Din totalul pacienților internați, 306 sunt minori, 289 fiind internați în secții și 17 la ATI.
 
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.557.974 de teste RT-PCR și 3.160.043 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.282 de teste RT-PCR (12.250 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.032 la cerere) și 48.100 de teste rapide antigenice.
 
Pe teritoriul României, 54.953 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.066 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.743 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 183 de persoane.
 
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.543 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.083 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
 
Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 septembrie, 1.253 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 261.500 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
 
Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.
Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.
 
În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.747 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.
Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.
 
Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.
 
În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:
 
În intervalul 16 septembrie 2021 – 23 septembrie 2021, au fost raportate 37.863.314 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.
Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  
 
 
ŢARA
 
CAZURI
CONFIRMATE
DECEDAȚI
 
Regatul Unit
7.429.746  (+203.470)
135.203 (+1.003)
Franţa    
6.955.333    (+50.262)
116.030    (+513)
Spania
4.935.534    (+20.269)
  85.901    (+508)
Italia
4.636.111    (+29.698)
130.310    (+391)
Germania
4.145.852    (+62.701)           
  92.971    (+353)
 
Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en
 
 
 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 SEPTEMBRIE 2021
 
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚI
 229.415.774  (+4.249.235)
 4.699.359  (+63.239)

 
 
 
 
 
 
 
* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    
** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 16 septembrie 2021 – 23 septembrie 2021.
*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.
 
 
Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Timp de 16 zile, nu mai funcționează ghișele de caziere judiciare la Roznov

În perioada 15.07.2024 – 31.07.2024, se suspendă activitatea la ghișeul de primire a cererilor și eliberare a certificatelor de cazier judiciar...

Bucătarii și ajutorii lor, ospătarii și brutarii – căutați de firmele din Neamț

Agenții economici din Neamț au disponibile în această săptămână 57 de locuri de muncă pentru bucătari și ajutori de bucătari, 35...

Anunțuri APA SERV SA/Iulie 2024/Întreruperi, presiune redusă, lucrări

15 iulie 2024 Pentru remedierea unei avarii la reţeaua publică de distribuţie a apeipotabile, Compania Județeană APA SERV S.A....

Un tânăr șofer cu alcoolemie ridicată, s-a răsturnat cu mașina la Dobreni

La data de 14 iulie Iurie a.c., în jurul orelor 21:30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au fost sesizați cu privire...

S-a tras cortina peste o ediție de succes a Vacanțelor Muzicale Piatra Neamț

Orchestra ”Ionel Perlea” a încheiat aseară Vacanțele Muzicale ediția a 49-a Piatra Neamț 2024, într-un concert de operă din arii celebre....