7.9 C
Piatra Neamț
marți, septembrie 21, 2021

Coronavirus 28 iulie/Începe să crească numărul de cazuri noi

Politică

Alegeri la PMP Piatra Neamţ/Cristian Sauciuc rămâne pe funcţie

Comunicat de presă Astăzi, 17.09.2021, în cadrul Alegerilor Consiliului Executiv Local (CEL) PMP Piatra Neamț, a fost aleasă...

Remus Munteanu: PSD intervine în scandalul facturilor la energie/PLAFONAREA!

“PSD a venit azi cu un proiect concret pentru plafonarea temporară a prețurilor la gaze și energie! Plafonarea se va face...

Iulian Jugan, noul subprefect de Neamţ

Mâine, la ora 15, în sala mare a Palatului administrativ al CJ Neamt, va avea loc sedinta colegiului prefectural  în care...

Deputatul Remus Munteanu: Succes, dragi elevi!

Dragi elevi, începeți astăzi un nou drum, un nou an școlar și în primul rând vreau să vă urez succes și...

Bucureşti (45), Timiş (16) şi Constanţa (15) sunt localităţile cu cele mai multe cazuri de noi infectări cu SARS COv 2, anunţă Grupul de Comunicare Strategică.

În Neamţ sunt astăzi 0 cazuri dintr-un număr total de 19.001.

Până astăzi, 28 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.710 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.444 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 159 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.034 de teste RT-PCR (5.758 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.276 la cerere) și 13.674 de teste rapide antigenice.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 362. Dintre acestea, 47 sunt internate la ATI. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128820,02
2.Arad2370230,04
3.Argeș2749420,02
4.Bacău2612740,03
5.Bihor2929940,01
6.Bistrița-Năsăud1190300,05
7.Botoșani1420730,02
8.Brașov4370110,02
9.Brăila1330810,02
10.Buzău1260130,03
11.Caraș-Severin1149500,01
12.Călărași1007740,03
13.Cluj5770790,08
14.Constanța43033150,05
15.Covasna855900
16.Dâmbovița2252110,02
17.Dolj2673830,04
18.Galați2767910,02
19.Giurgiu1103600,01
20.Gorj922630,01
21.Harghita829720,02
22.Hunedoara2290610,05
23.Ialomița1080200,02
24.Iași4253590,06
25.Ilfov45250130,13
26.Maramureș2044820,05
27.Mehedinți834410,01
28.Mureș2399420,01
29.Neamț1900100,02
30.Olt1463910,01
31.Prahova3551290,03
32.Satu Mare1305830,08
33.Sălaj1095720,02
34.Sibiu2652900,03
35.Suceava2425030,02
36.Teleorman1374310,04
37.Timiș54452160,05
38.Tulcea844900,02
39.Vaslui1601020,03
40.Vâlcea1645610,02
41.Vrancea1069800,01
42.Mun. București184073450,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe    606*-13 
 TOTAL1.082.710159 

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Locuri de muncă în Neamţ săptămâna aceasta/Construcţii şi textile, cele mai multe oferte

Zona Piatra-Neamț Denumire loc de muncaNr locuriAGENT POSTAL1AJUTOR OSPATAR1AMBALATOR MANUAL4BUCATAR1CASIER2COFETAR2CONTABIL1DIRECTOR VANZARI2DULGHER2ECONOMIST1ELECTRICIAN DE ÎNTRETINERE SI REPARATII3ELECTRICIAN DE ÎNTRETINERE SI...

Peste 94.000 de nemţeni s-au vaccinat

De la începutul Campaniei de vaccinare, în judeţul Neamţ au fost administrate 161.082 doze de vaccin, din care 94280 doza a-I-a, 66802  doza a-2-a. Au...

Coronavirus Neamţ/205 persoane internate; 11 decese în 7 zile

În judeţul Neamţ, de la începutul pandemiei, au fost înregistrate 20152 de cazuri COVID-19 şi 103 de cazuri de reinfectare cu SARS Cov 2. 17.865...

Neamţ/Aproape 50 de şoferi au rămas fără permis din cauza vitezei

În perioada 17 – 19 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier Neamț au acționat pentru verificarea respectării regimului legal de viteză.

Neamţ/ Un permis ridicat, altul lipsă

La data de 18 septembrie a.c., în jurul orei 20.00 polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Săvinești au depistat în trafic...