6.9 C
Piatra Neamț
marți, septembrie 21, 2021

Coronavirus Neamţ: 37 de decese într-o săptămână

Politică

Alegeri la PMP Piatra Neamţ/Cristian Sauciuc rămâne pe funcţie

Comunicat de presă Astăzi, 17.09.2021, în cadrul Alegerilor Consiliului Executiv Local (CEL) PMP Piatra Neamț, a fost aleasă...

Remus Munteanu: PSD intervine în scandalul facturilor la energie/PLAFONAREA!

“PSD a venit azi cu un proiect concret pentru plafonarea temporară a prețurilor la gaze și energie! Plafonarea se va face...

Iulian Jugan, noul subprefect de Neamţ

Mâine, la ora 15, în sala mare a Palatului administrativ al CJ Neamt, va avea loc sedinta colegiului prefectural  în care...

Deputatul Remus Munteanu: Succes, dragi elevi!

Dragi elevi, începeți astăzi un nou drum, un nou an școlar și în primul rând vreau să vă urez succes și...

În Neamţ, sunt raportate astăzi, 19 aprilie, 555 de decese ale unor persoane care au fost infectate cu SARS Cov2, fără a fi precizat numărul persoanelor care au suferit comorbidităţi.

În ultima săptămână au fost înregistrate:

– 37 de decese;
– 285 de vindecări;
– 478 de cazuri noi;

Până astăzi, 19 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.031.072 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

944.774 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.768 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19916333,15
2.Arad22634543,15
3.Argeș25834642,19
4.Bacău25087361,74
5.Bihor27454642,92
6.Bistrița-Năsăud11250192,22
7.Botoșani13605161,45
8.Brașov41985493,39
9.Brăila12619172,34
10.Buzău11889341,66
11.Caraș-Severin10450132,23
12.Călărași9600261,64
13.Cluj546931344,93
14.Constanța413591042,85
15.Covasna787102,79
16.Dâmbovița21762241,58
17.Dolj25463331,85
18.Galați26254832,51
19.Giurgiu10579162,19
20.Gorj899060,84
21.Harghita7642181,30
22.Hunedoara21853223,27
23.Ialomița10340222,15
24.Iași40977551,76
25.Ilfov433681205,30
26.Maramureș19903160,80
27.Mehedinți7817131,56
28.Mureș22452502,59
29.Neamț17821261,75
30.Olt13906231,57
31.Prahova32873742,36
32.Satu Mare12554101,41
33.Sălaj10398112,11
34.Sibiu25091502,86
35.Suceava23573220,74
36.Teleorman12915352,46
37.Timiș52321713,22
38.Tulcea8014182,05
39.Vaslui15464131,16
40.Vâlcea15612322,39
41.Vrancea1008871,43
42.Mun. București1756545825,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1142*-347 
 TOTAL1.031.0721.768 

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Locuri de muncă în Neamţ săptămâna aceasta/Construcţii şi textile, cele mai multe oferte

Zona Piatra-Neamț Denumire loc de muncaNr locuriAGENT POSTAL1AJUTOR OSPATAR1AMBALATOR MANUAL4BUCATAR1CASIER2COFETAR2CONTABIL1DIRECTOR VANZARI2DULGHER2ECONOMIST1ELECTRICIAN DE ÎNTRETINERE SI REPARATII3ELECTRICIAN DE ÎNTRETINERE SI...

Peste 94.000 de nemţeni s-au vaccinat

De la începutul Campaniei de vaccinare, în judeţul Neamţ au fost administrate 161.082 doze de vaccin, din care 94280 doza a-I-a, 66802  doza a-2-a. Au...

Coronavirus Neamţ/205 persoane internate; 11 decese în 7 zile

În judeţul Neamţ, de la începutul pandemiei, au fost înregistrate 20152 de cazuri COVID-19 şi 103 de cazuri de reinfectare cu SARS Cov 2. 17.865...

Neamţ/Aproape 50 de şoferi au rămas fără permis din cauza vitezei

În perioada 17 – 19 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier Neamț au acționat pentru verificarea respectării regimului legal de viteză.

Neamţ/ Un permis ridicat, altul lipsă

La data de 18 septembrie a.c., în jurul orei 20.00 polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Săvinești au depistat în trafic...