0.6 C
Piatra Neamț
joi, noiembrie 26, 2020

Răzvan Cuc(PSD): Situația economică a României este tristă!

Politică

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...

Bogdan Gavrilescu(PMP): Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător!

Bogdan Gavrilescu     BOGDAN GAVRILESCU - candidat PMP la Camera Deputaţilor: Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător! Ani la rândul, educația...
• Rectificarea bugetară făcută de liberali conturează gravitatea situației
Răzvan Cuc, candidaz PSD Neamţ pentru Senatul României:
Țara se află într-un moment critic din cauza liberalilor care nu au fost capabili să gândească măsuri eficiente pentru relansarea economiei. România nu s-a confruntat niciodată cu probleme atât de grave, iar rectificarea bugetară propusă de liberali „reușește“ să afunde mai tare economia națională, pentru că au tăiat de peste tot, afectând toate domeniile. Doar alegerile rămân în picioare pentru liberali!
„Orice zi care trece până pe 6 decembrie, când liberalii vor pleca acasă, este în defavoarea românilor! Orice secundă ne costă 1.000 de euro! Este datoria făcută

de liberali, în fiecare secundă a existenței lor la guvernare. Guvernul Orban înregistrează eșecuri pe toate planurile. Sănătatea este la pământ, educația la fel, economia abia suflă, pentru că i-au lăsat de izbeliște pe toți agenții economici, în loc să vină cu măsuri coerente de sprijinire în pandemie.
Conform datelor oficiale, când a plecat PSD de la Guvernare, în octombrie anul trecut, România avea o datorie guvernamentală de 18.763 de lei pe locuitor, echivalentul a 3.900 euro pentru fiecare cetățean român. Luna viitoare, țara va avea o datorie guvernamentală pe locuitor de 25.464 lei, echivalentul a 5.200 de euro. Aceste cifre arată cât de nocivă este actuala guvernare, cât de distructivă, și cât de mult vom avea de muncit pentru a da înapoi banii străinilor căutați de liberalii pentru a ne împrumuta.
Matematic, în fiecare an din următorul deceniu, românii vor plăti câte un miliard de euro în plus, sumă colosală ce reprezintă dobânzile la datoria făcută de guvernarea PNL. Câte nu s-ar fi putut face cu acești bani?
Și cu toate acestea, unde sunt banii împrumutați? Nu se văd în proiecte, în infrastructură rutieră, în spitale noi, în școli și grădinițe, în sistemul sanitar sau în cel public de pensii! Liberalii trebuie să dea socoteală pentru faptele lor! Desigur, nu au curajul de a veni în fața oamenilor, în Parlament, dar tot un fel de socoteală va fi și eșecul pe care îl vor înregistra la alegerile de pe 6 decembrie! Atunci, fiecare român care se vede obligat să accepte că pe capul lui este o datorie de 5.200 de euro la bănci străine, că nu se va putea bucura în următorii 10 ani de autostrăzi, de spitale noi, de un nivel de trai decent, de nivel european, va vota anti-PNL! Cu PSD la guvernare, România poate fi scoasă din derivă! Țara trebuie să își reia cursul normal, să se bucure de modernizare, să se respecte prevederile legale în baza cărora românilor le cresc salariile, pensiile, alocațiile“, a declarat Răzvan Cuc, candidat al PSD Neamț la Senatul României.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Neamţ: peste 100 de cazuri noi, dar numărul persoanelor internate a scăzut

Neamț 25 nov 2020 8980 cazuri 102 noi 2,27 indice la mia de locuitori   Încă un pacient transferat la Leţcani în urma incendiului de la ATI Neamţ (nu a...

Primii pași către o dezvoltare sănătoasă a Zonei Metropolitane Piatra-Neamț

COMUNICAT DE PRESĂ PRIMĂRIA PIATRA NEAMŢ Dezvoltarea reală a Municipiului Piatra-Neamț se poate face la adevăratul potențial doar prin implicarea Zonei Metropolitane și derularea de...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...