2.2 C
Piatra Neamț
joi, noiembrie 26, 2020

Anton Covasan, candidat al PSD Neamț la Camera Deputaților: “E cert: PNL taie salariile bugetarilor!”

Politică

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...

Bogdan Gavrilescu(PMP): Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător!

Bogdan Gavrilescu     BOGDAN GAVRILESCU - candidat PMP la Camera Deputaţilor: Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător! Ani la rândul, educația...
• Analiștii consideră că doar înghețarea veniturilor în instituțiile publice nu ar fi suficientă, motiv pentru care se vor reduce salariile
Oricât ar vrea Guvernul PNL să ocolească adevărul înaintea alegerilor, acesta iese la iveală! Tăierile salariale despre care s-a vorbit până acum în șoaptă, printre uși, sunt tot mai clare și devin o certitudine de la o zi la alta, pentru că liberalii nu reușesc să găsească fonduri cu care să acopere toate cheltuielile salariale și să mențină activitatea în instituțiile publice în condiții normale.
Lipsiți de viziune și de capacitatea de a gândi un buget potrivit pentru a acoperi toate nevoile țării, peneliștii recurg la ceea ce au mai făcut și altădată: taie salariile oamenilor. „Așa cred ei că fac economie la buget! Este o mare falsă problemă. În primul rând, bugetarii români au mai trecut prin această tristă experiență, când PDL era la putere. Se pare că peneliștii de azi sunt pedeliștii de ieri, pentru că au rămas cu aceeași gândire, cu aceleași proaste obiceiuri. Când au tăiat salariile cu 25%, după un an a ieșit Băsescu și a spus că măsura nu și-a dovedit eficiența, nu s-a obținut ceea ce se credea din punct de vedere al economiilor la bugetul statului și că nu era nevoie de tăierile salariale. Acum, liberalii o iau de la capăt, deși cu siguranță știu că e o măsură proastă! Dar o fac pentru că au o gândire superficială, pentru că nu au oameni competenți care să previzioneze un buget echilibrat și pentru că, până la urmă, nu îi iubesc pe români! Nu le pasă dacă vor îngroșa numărul șomerilor din țară, ajuns deja la o cotă istorică, nu îi interesează că vor rămâne oameni fără bani de mâncare, haine, facturi, că distrug destine. După matematica lor, pentru ei, mai puțini angajați la stat înseamnă mai muți bani la buget! Total fals! Cât am condus Primăria Dămuc, niciodată nu am fost de acord să tai lefurile oamenilor, oricât de greu ne-a fost în anumite momente cu bugetul de salarii“, a declarat Anton Covasan, candidat al PSD Neamț la Camera Deputaților.
Cât PSD a fost la guvernare, una dintre măsurile puse în practică a fost creșterea salariilor românilor, fie că lucrau în mediul privat sau în cel public, prin majorarea valorii salariului minim pe economie. De asemenea, social-democrații au acordat prioritate creării de noi locuri de muncă și adoptării a diverse măsuri care i-au convins pe românii plecați la muncă peste hotare să revină acasă, întrucât nivelul de trai a crescut și în România, iar legislația devenise accesibilă pentru mediul de afaceri, motorul societății românești.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Neamţ: peste 100 de cazuri noi, dar numărul persoanelor internate a scăzut

Neamț 25 nov 2020 8980 cazuri 102 noi 2,27 indice la mia de locuitori   Încă un pacient transferat la Leţcani în urma incendiului de la ATI Neamţ (nu a...

Primii pași către o dezvoltare sănătoasă a Zonei Metropolitane Piatra-Neamț

COMUNICAT DE PRESĂ PRIMĂRIA PIATRA NEAMŢ Dezvoltarea reală a Municipiului Piatra-Neamț se poate face la adevăratul potențial doar prin implicarea Zonei Metropolitane și derularea de...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...