2.2 C
Piatra Neamț
joi, noiembrie 26, 2020

Cristian Livescu a obţinut Premiul Opera omnia al Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Iaşi

Politică

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...

Bogdan Gavrilescu(PMP): Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător!

Bogdan Gavrilescu     BOGDAN GAVRILESCU - candidat PMP la Camera Deputaţilor: Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător! Ani la rândul, educația...

În cadrul unei festivităţi on line care s-a desfăşurat pe 13 nov. a. c., la sediul Filialei Iaşi a Uniunii Scriitorilor din România, în coordonarea şi prezentarea poetului Cassian Maria Spiridon, preşedintele acestui for, directorul revistei „Convorbiri literare”, au fost decernate premiile literare anuale. Juriul desemnat a fost condus de criticul şi istoricul literar Constantin Parascan. În palmares, Premiul Reprezentanţei Neamţ din Filiala Iaşi a revenit poetului nemţean Gheorghe Simon, pentru volumul „Calea numelui”, Editura Eikon. Între premiaţii actualei selecţii se află autori cunoscuţi: Dionisie Vitcu, Ioana Diaconescu, Theodor Codreanu, Antonio Patraş, Nicolae Panaite, Ion Papuc, Valeriu Stancu, Radu Andriescu ş. a.

Comitetul de conducere al Filialei a decis ca Premiul anual la secţiunea Opera omnia să revină criticului şi istoricului literar Cristian Livescu, pentru întreaga activitate pe tărâm literar. În intervenţia sa, Cristian Livescu a ţinut să menţioneze că are la activ câteva aniversări cu cifre rotunde – 50 de ani de la debutul literar, 40 de la debutul editorial şi 25 de când susţine cronica literară în revista de mare tradiţie „Convorbiri literare”. Se adaugă numeroase volume de exegeză, ediţii critice, studii, eseuri, iniţiative culturale, premii. „Păcat că vremurile sunt vitrege şi nu putem sărbători cum se cuvine toate aceste evenimente, la care ţin foarte mult şi care mi-au marcat existenţa. Dar poate va veni şi momentul prielnic!”, a spus în încheiere premiatul.

Cristian Livescu (n. 24 dec. 1945), critic, istoric literar şi de artă, este absolvent al Facultăţii de Filologie, Universitatea Bucureşti, promoţia 1968, Doctor în Litere şi Filologie al Universităţii “Al. I. Cuza” din Iaşi. Membru al Uniunii Scriitorilor din România (1989), al UAP, Secţia Critică (2003) şi al Asociaţiei Internaţionale a Criticilor Literari, AICL (Italia).

Autor al volumelor: Introducere în opera lui Ion Pillat (1980), Scene din viaţa imaginară (1983), Voluptatea labirintului (1995), Întâiul Eminescu, Copiii lui Saturn (1998, Medalia Mihai Eminescu 2000, acordată de Preşedinţia României; Premiul „Frontiera Poesis”, Satu Mare; Premiul „M. Eminescu” al SSJ Suceava), Ascuns într-o lojă. O istorie pe alocuri sentimentală a Teatrului Tineretului (2002), Magiştri & hermeneuţi. Prin ruinele canonului literar (2007), Gânditorul de la Humuleşti (2008, coord.); Eminescu şi enigmele Caietului vienez. Strategiile textuale ale debutului literar (2011, Premiul Filialei Iaşi a USR; Premiul pentru Critică al revistei „Ateneu”); Ion Creangă în viziunea contemporanilor. De la imagine la mit (2013); Viaţa şi splendorile Poeziei, în celesta cetate Iaşi, la începutul temutului mileniu (2018), Premiul Filialei Iaşi a USR. Cealaltă lume, Poezia. Insurgenţi, novatori, experimentalişti (2020); Ion Creangă, explorarea unui miracol (2020); Faptele şi reveriile poeziei de sub munte, Poeţi din Neamţ (2020).

Ediţii critice îngrijite: Mihai Eminescu, Poemele Ondinei (2003), Calistrat Hogaş, Pe drumuri de munte. Integrala prozei (2004), Ion Creangă, Opere (2004); punerea în drepturi a ediţiei clasice G. T. Kirileanu), N. Iorga, Despre Creangă (2009), Al. Piru, Ion Creangă (2011), Vladimir Streinu, Ion Creangă (2012), Zoe Dumitrescu Buşulenga, Ion Creangă (2014), Constantin Virgil Gheorghiu, Cravaşa, roman. Traducere din lb. franceză, prefaţă şi note (2014); G. Călinescu, Ion Creangă. Viaţa şi opera (2016), Vasile .Lovinescu, Creangă şi Creanga de aur (ed. integrală, 2017), Mihai Eminescu, Panorama deşertăciunilor. Poemele epopeice (2019).

Este iniţiatorul Premiului Naţional pentru Proză „Ion Creangă”, Opera omnia, 2017. Coordonator al Reprezentanţei Neamţ a USR; Preşedintele Societăţii Scriitorilor din judeţul Neamţ (din 1991), redactor şef (2000-2008), director editor (din 2010 şi în prezent) al revistei Antiteze, membru al Colegiului revistei Convorbiri literare, din 1996. Fondator al Editurii Crigarux (1997). Meritul cultural în rang de Cavaler, conferit de Preşedintele României, la propunerea Ministrului Culturii şi Cultelor, martie 2004, „pentru talentul de care a dat dovadă îmbogăţind literatura română cu eseuri şi studii de certă valoare, recunoscute în ţară şi peste hotare”.

 

 

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Neamţ: peste 100 de cazuri noi, dar numărul persoanelor internate a scăzut

Neamț 25 nov 2020 8980 cazuri 102 noi 2,27 indice la mia de locuitori   Încă un pacient transferat la Leţcani în urma incendiului de la ATI Neamţ (nu a...

Primii pași către o dezvoltare sănătoasă a Zonei Metropolitane Piatra-Neamț

COMUNICAT DE PRESĂ PRIMĂRIA PIATRA NEAMŢ Dezvoltarea reală a Municipiului Piatra-Neamț se poate face la adevăratul potențial doar prin implicarea Zonei Metropolitane și derularea de...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...