Fostul primar al municipiului Piatra Neamţ, Dragoş Chitic, nu vrea să fie consilier local. Cu puţin timp înainte, a ales între funcţia de consilier local şi cea de consilier judeţean PMP, şi surprinzător, după mai bine de 10 ani în Primăria Piatra Neamţ, a ales Consiliul Judeţean.
Pasul spre un proiect mai puţin familiar, a fost motivat:
„Am discutat în cadrul echipei şi am convenit ca PMP să fie reprezentat de oameni cu experienţă în administraţia publică. atât în Consiliul Local, cât şi în Consiliul Judeţean. Ne dorim să ne implicăm eficient atât în dezvoltarea municipiului resedinţă, cât şi a judeţului Neamţ”.
Primul Consiliu Local (după depunerea jurământului), convocat astăzi, va lua act de această decizie:
2.HOTĂRÂRE privind constatarea încetării de drept a mandatului de consilier local al d-lui Dragoș Victor CHITIC și declararea locului vacant;
– iniţiator – Primar Andrei Carabelea
Dragoş Chitic candidează pe poziţia 1 la Senatul României din partea PMP Neamţ.

