Impozitarea muncii este în România la una dintre cele mai mari cote din Uniunea Europeană: 40,85%. Valoarea reprezintă o cotă aproape dublă față de grilele de taxare a muncii în țări din imediata vecinătate. Situația actuală este deranjantă prin prisma faptului că, în țara noastră, se practică al doilea cel mai mic salariu minim pe economie.
„În mandatul următor, parlamentarii noștri vor lucra la îndreptarea acestei situații, prin inițierea unui proiect de lege care va reduce impozitarea muncii la un prag maxim de 30%”, a declarat deputatul liberal de Neamţ, Mugur Cozmanciuc, preşedintele organizaţiei judeţene.

