George Lazăr(prefect de Neamţ) şi Ionel Arsene (preşedinte CJ Neamţ) şi-au dat ieri mâna de două ori azi după amiază, la şedinţa de constituire a Consiliului Judeţean Neamţ.
Prefectul a venit spre finalul şedinţei (la început a fost sub-prefectul Doru Ungureanu) şi i-a întins mâna lui Ionel Arsene de două ori. Prima dată de pe scaun – aproape insesizabilă apartenenţa iniţiativei – a doua oară din picioare, în mod evident. Discursul său nu a avut nimic din agresivitatea şi vehemenţa cu care ne-a obişnuit cel puţin anul acesta. Pentru unii ar fi putut să pară chiar surprinzător de împăciuitor, după ce timp îndelungat aciditatea dialogului dintre cei doi (ca să folosim un eufemism) a ţinut titlul ştirilor locale şi nu numai:
„(…)Îl felicit pe domnul Ionel Arsene, preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, chiar dacă în decursul timpului au existat luări de poziţie diferite, gânduri diferite, în antiteză, pentru că aşa e normal într-o democraţie să existe puncte de vedere diferite. Îmi doresc ca pe viitor, domnule preşedinte, să avem o relaţie inter-instituţională corectă şi într-o notă care să ne permită oricând tuturor celor de aici din sală să ne întâlnim pe stradă, să ne salutăm şi să ne respectăm”.
A zis.
După discursul prefectului, şedinţa s-a încheiat, deşi am fi dorit să aflăm şi răspunsul şefului CJ la prima batistă albă fluturată de la etajul 1 al Palatului Administrativ Neamţ.

