0.6 C
Piatra Neamț
joi, noiembrie 26, 2020

Piatra Neamţ şi alte trei localităţi, în scenariul roşu Aici, restricţiile impuse şi cazurile pe localităţi

Politică

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...

Bogdan Gavrilescu(PMP): Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător!

Bogdan Gavrilescu     BOGDAN GAVRILESCU - candidat PMP la Camera Deputaţilor: Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător! Ani la rândul, educația...

Piatra Neamţ este oficial în scenariul roşu, cu aplicabilitate începând de duminică dimineaţa pentru sectorul restaurante, cinematografe, cafenele (vezi hotărârea mai jos) şi de luni dimineaţa, pentru toate şcolile, cu excepţia creşelor şi unităţilor de tip after-school.

De reţinut, pentru a nu se panica populaţia: nu există obligativitatea purtării măştii pe stradă, nu se închid bisericile şi nici terasele(rămân vlabile regulile de distanţare stabilite). Toate reglementările, mai jos:

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Neamţ

HOTĂRĂŞTE:

Art. 1. (1) Se interzice organizarea și desfășurarea activității cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte în localitățile de pe raza județului Neamț unde se constată că incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 3/1.000 locuitori,
respectiv municipiul Piatra Neamț (3,31), orașul Bicaz (3,48), comuna Girov (3,90), comuna Gârcina (3,06).

(2) Se interzice activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, din localitățile de pe raza județului Neamț unde se constată că incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 3/1.000 locuitori, respectiv municipiul Piatra Neamț (3,31), orașul Bicaz (3,48), comuna Girov (3,90), comuna Gârcina (3,06).


(3) Se interzice activitatea cu publicul a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc din localitățile de pe raza județului Neamț unde se constată că incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 3/1.000 locuitori, respectiv municipiul Piatra Neamț (3,31), orașul Bicaz (3,48), comuna Girov (3,90), comuna
Gârcina (3,06).

(4) Este permisă activitatea restaurantelor și cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unități de cazare, din aceste localități, doar pentru persoanele cazate în cadrul unităților respective.

(5) Este permisă activitatea operatorilor economici, din aceste localități, care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în exteriorul clădirilor (terase).

(6) În situația în care operatorii economici de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, se află într-una din situațiile menționate în prezentul articol, se permite prepararea hranei și comercializarea produselor alimentare și băuturilor alcoolice și
nealcoolice care nu se consumă în spațiile respective.

Art. 2. (1) Organizarea și desfășurarea activității cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte este permisă cu participarea publicului până la 30% din capacitatea maximă a spațiului în localitățile de pe raza județului Neamț unde se constată că incidența
cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este este mai mare de 1,5 și mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori, respectiv municipiul Roman (2,37), orașul Târgu Neamț (2,10), comunele Dobreni (2,65), Costișa (2,55), Alexandru cel Bun (2,45), Pângărați (2,22), Bicaz Chei (2,18),
Dumbrava Roșie (2,15), Ghindăoani (2,11), Piatra Șoimului (2,00), Ștefan cel Mare (1,97), Păstrăveni (2,00), Dochia (1,99), Poiana Teiului (1,85), Podoleni (1,80), Agapia (1,66), Ruginoasa (1,62), Crăcăoani (1,61), Dulcești (1,55), Bodești (1,52).


(2) Activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, este permisă fără a
depăși 30% din capacitatea maximă a spațiului și în intervalul orar 06.00-23.00, în localitățile de pe raza județului Neamț unde se constată că incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este este mai mare de 1,5 și mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori, respectiv municipiul
Roman (2,37), orașul Târgu Neamț (2,10), comunele Dobreni (2,65), Costișa (2,55), Alexandru cel Bun (2,45), Pângărați (2,22), Bicaz Chei (2,18), Dumbrava Roșie (2,15), Ghindăoani (2,11), Piatra Șoimului (2,00), Ștefan cel Mare (1,97), Păstrăveni (2,00), Dochia (1,99), Poiana Teiului (1,85), Podoleni (1,80), Agapia (1,66), Ruginoasa (1,62), Crăcăoani
(1,61), Dulcești (1,55), Bodești (1,52).


(3) Activitatea cu publicul a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc, este permisă fără a depăși 30% din capacitatea maximă a spațiului, în localitățile de pe raza județului Neamț unde se constată că incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este
este mai mare de 1,5 și mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori, respectiv municipiul Roman 2,37), orașul Târgu Neamț (2,10), comunele Dobreni (2,65), Costișa (2,55), Alexandru cel Bun (2,45), Pângărați (2,22), Bicaz Chei (2,18), Dumbrava Roșie (2,15), Ghindăoani (2,11),
Piatra Șoimului (2,00), Ștefan cel Mare (1,97), Păstrăveni (2,00), Dochia (1,99), Poiana Teiului (1,85), Podoleni (1,80), Agapia (1,66), Ruginoasa (1,62), Crăcăoani (1,61), Dulcești (1,55), Bodești (1,52).

Art. 3. (1) Organizarea și desfășurarea activității cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte este permisă cu participarea publicului până la 50% din capacitatea maximă a spațiului în toate localitățile din județul Neamț, care nu sunt menționate la art. 1 și
2.

(2) Activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, este permisă fără a
depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului și în intervalul orar 06.00 -23.00, în toate localitățile din județul Neamț, care nu sunt menționate la art. 1 și 2.

(3) Activitatea cu publicul a operatorilor economici a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc, este permisă fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului, în toate localitățile din județul Neamț, care nu sunt menționate la alin. (1) și (2).

Art. 4. Se menține obligativitatea purtării măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul și gura, pentru toate persoanele care au împlinit 5 ani, prezente în spațiile publice deschise, în localitățile de pe raza județului Neamț, cum sunt piețele, târgurile, zonele de așteptare (stații de autobuz, peroane şi altele asemenea), zonele în care se desfășoară serbări
publice sau pelerinaje, exteriorul obiectivelor turistice, zonele pietonale comerciale și în proximitatea instituțiilor de învățământ până la o distanță de 50 m de intrarea în perimetrul școlii.


(3) Administratorii/Proprietarii spațiilor publice deschise prevăzute la alin. (1) și (2) au obligația de a afișa la loc vizibil informații privind obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile respective.

Art. 5. Măsurile prevăzute la art. 1 intra în vigoare începând cu data de 25 octombrie 2020, ora 23.00, pentru o perioadă de 14 zile.

PREŞEDINTE,
PREFECT
George LAZĂR

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Neamţ: peste 100 de cazuri noi, dar numărul persoanelor internate a scăzut

Neamț 25 nov 2020 8980 cazuri 102 noi 2,27 indice la mia de locuitori   Încă un pacient transferat la Leţcani în urma incendiului de la ATI Neamţ (nu a...

Primii pași către o dezvoltare sănătoasă a Zonei Metropolitane Piatra-Neamț

COMUNICAT DE PRESĂ PRIMĂRIA PIATRA NEAMŢ Dezvoltarea reală a Municipiului Piatra-Neamț se poate face la adevăratul potențial doar prin implicarea Zonei Metropolitane și derularea de...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...