0.6 C
Piatra Neamț
joi, noiembrie 26, 2020

Mugur Cozmanciuc: Educația este o prioritate! Guvernul sprijină cu bani unitățile școlare pentru achiziția de tablete necesare elevilor

Politică

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...

Bogdan Gavrilescu(PMP): Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător!

Bogdan Gavrilescu     BOGDAN GAVRILESCU - candidat PMP la Camera Deputaţilor: Vreau o Românie în care dascălii să fie respectați și salarizați corespunzător! Ani la rândul, educația...

Deputatul Mugur Cozmanciuc: Mâine începe un nou an școlar, în care toți cei implicați (profesori, elevi și părinți) trebuie să respecte o serie de reguli pentru a-și proteja sănătatea. Acolo unde se impune ca desfășurarea cursurilor să se facă online, Guvernul oferă ajutor financiar. Finanțarea se acordă în limita unei valori de 200 euro/tabletă pentru uz școlar, echivalentul în lei la data efectuării achizițiilor.

Pandemia a schimbat modul de viață al tuturor și, din păcate, am fost puși în situații cu care nu ne-am mai confruntat până. Pe de altă parte, ne-am adaptat și am încercat să găsim soluții, să scoatem în față oportunitățile. Copiii noștri au avut de suferit, pentru că trebuie să respecte distanța socială sau să facă cursuri online, pentru ca sănătatea lor să nu fie pusă în pericol.

Ministerul Fondurilor Europene a lansat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru finanțarea achiziției de tablete necesare elevilor pentru buna desfășurare a cursurilor ca urmare a situației generate de pandemia COVID-19. Lansarea oficială a apelului de proiecte se va face începând cu data de 15 octombrie 2020.

Elevii din unitățile de învățământ preuniversitar vor primi  tablete școlare și echipamente IT, în limita valorii de 100 milioane euro, necesare pentru buna desfășurare a cursurilor, în situația cerută de normele de siguranță sanitară din pandemie. Totodată, școlile vor fi dotate cu echipamente de protecție medicală și dezinfectanți, în limita valorii de 50 milioane euro, precum și containere sanitare mobile (acolo unde este nevoie), în care se vor investi alte 25 milioane euro.

Din cele 100 milioane euro destinate echipamentelor IT, 87,5 milioane euro sunt din fonduri europene nerambursabile și 12,5 milioane este contribuția statului român, fondurile fiind asigurate în cadrul Programului Operațional Competitivitate 2014 -2020. Celelalte tipuri de echipamente de protecție și containerele sanitare mobile vor fi finanțate prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014 – 2020.

Achiziționarea de containere sanitare mobile este eligibilă pentru unitățile școlare care nu au asigurat accesul la rețeaua de apă și canalizare, cu condiția contractării în condițiile legii a serviciilor de vidanjare pe toată durata utilizării containerelor, în limita valorii de 5.000 euro/container.

Decontarea cheltuielilor cu containere mobile sanitare urmează regimul de cost simplificat, cu obligația beneficiarului finanțării de a depune documente justificative privind costul de achiziție al acestora.

Beneficiarii măsurilor vor fi unitățile de învățământ preuniversitar de stat, autoritățile publice locale (în numele unităților de învățământ) dar și parteneriatele dintre cele două, conform prevederilor OUG nr. 144/2020.

Totodată, se precizează că, pentru decontarea ulterioară a cheltuielilor cu abonamentul lunar la internet pentru o perioadă de minimum 24 luni, va trebui să fie îndeplinită condiția ca această componentă să fi fost inclusă în procedura de achiziție publică a tabletelor.

Depunerea cererilor de finanțare se vor putea transmite în aplicația MySMIS, în perioada 15 octombrie 2020 – 15 ianuarie 2021. În termeni birocratici, este vorba despre Programului Operațional Competitivitate 2014 – 2020, Axa Prioritară 2 – Tehnologia informației și comunicațiilor pentru o economie digitală competitivă, Acțiunea 2.3.3. Îmbunătățirea conținutului digital și a infrastructurii TIC sistemice în domeniul e-educație, e-sănătate și e-cultură – Secțiunea e-educație.

Ca viitor președinte al Consiliului Județean Neamț, mă voi asigura că toate unitățile de învățământ din județ vor depune proiecte, pentru ca fiecare elev să poată avea toate condițiile să învețe, chiar dacă se aplică scenariul școlii exclusiv online. Așa cum am mai spus, Educația este și va fi o prioritate, atât pentru mine cât și pentru Guvernul PNL. Le doresc mult succes elevilor care încep un nou an școlar și să aibă grijă de sănătatea lor!

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Programul de guvernare al PNL propune un plan concret și realizabil pentru bunăstarea nemțenilor

Oamenii sunt cei mai importanți, iar atenția pentru grijile și nevoile lor - pe care trebuie să le îndeplinească statul, prin rolul pe care...

PNL Neamţ: Ce trebuie schimbat în comunitatea noastră? Chestionar

PNL Neamţ vă invită să completaţi un chestionar referitor la "ce trebuie schimbat în comunitatea noastră". Mugur Cozmanciuc, deputat: Completează chestionarul de mai jos și spune-ne...

Neamţ: peste 100 de cazuri noi, dar numărul persoanelor internate a scăzut

Neamț 25 nov 2020 8980 cazuri 102 noi 2,27 indice la mia de locuitori   Încă un pacient transferat la Leţcani în urma incendiului de la ATI Neamţ (nu a...

Primii pași către o dezvoltare sănătoasă a Zonei Metropolitane Piatra-Neamț

COMUNICAT DE PRESĂ PRIMĂRIA PIATRA NEAMŢ Dezvoltarea reală a Municipiului Piatra-Neamț se poate face la adevăratul potențial doar prin implicarea Zonei Metropolitane și derularea de...

Eugen Țapu-Nazare, PNL: ”Prin joaca de-a demisiile, PSD și USR se fac de râs în fața românilor”

Teatru ieftin, circ și ipocrizie, marca PSD și USR pe tema pensiilor speciale, în absența unor mesaje clare și a unor programe credibile pentru...