Eugen Tomac (președinte PMP): ”Echipa Dragos Chitic –
Bogdan Gavrilescu va da un ton extrem de bun pentru viitorul
orașului și al județului!”
Ioana Constantin ( secretar general PMP):,, Dragos Chitic si
Bogdan Gavrilescu sunt oameni onesti si competenti.Nu sunt mulţi
primari şi viceprimari în oraşele din România care se bucură de
o primire pozitivă din partea cetăţenilor !”
Eugen Tomac, preşedintele PMP, şi Ioana Constantin, secretar
general adjunct al formaţiunii politice, au fost, sâmbătă, 5 septembrie,
la Piatra Neamţ pentru a susţine candidaţii PMP la alegerile locale ce
vor avea loc pe 27 septembrie.
Cu această ocazie a fost organizată o conferinţă de presă la care au participat, pe lângă invitaţii de la
Bucureşti, şi principalii lideri şi candidaţi locali, Bogdan Gavrilescu,
preşedintele filialei nemţene şi candidat la Consiliul Judeţean Neamţ,
Dragoş Chitic, primar de Piatra Neamţ şi candidat pentru un nou
mandat, şi Cristian Sauciuc, preşedintele PMP Piatra Neamţ.
Şirul declaraţiilor de presă a fost deschis de Bogdan Gavrilescu:
“Partidul Mişcarea Populară este o formaţiune politică încă în
construcţie, construim frumos şi stabil şi vom continua să construim şi
în următorii patru ani. Am promis în 2016 că PMP va deveni o forţă
politică în judeţ, un partid care să reprezinte cu adevărat cetăţenii din
judeţ. Noi venim în faţa dumneavoastră cu candidaţi care provin din
mediul privat, sunt oameni dintre oameni, oameni care pot reprezenta
frumos şi eficient cetăţenii judeţului”.
Următorul vorbitor a fost Cristian
Sauciuc, preşedintele PMP Piatra Neamţ:
“Am încredere că echipa
PMP este una puternică. Vom ieşi cu capul sus din aceste alegeri.
Vom câştiga Primăria Piatra Neamţ, Consiliul Judeţean Neamţ şi vom
face ce e mai bine pentru cetăţenii oraşului şi cetăţenii judeţului. Vom
câştiga alegerile în multe dintre comunele din judeţ, am încredere în
candidaţii noştri, sunt oameni corecţi şi cinstiţi, oameni care au decis
să se implice în viaţa comunităţilor din care fac parte”.
Primarul Dragoş Chitic a salutat prezenţa la Piatra Neamţ a celor doi colegi din conducerea centrală a partidului şi i-a urat succes Ioanei Constantin, care candidează pentru Primăria Sectorului 1 Bucureşti, opinând căeste cel mai bun primar pentru bucureştenii din acest sector:
“Suntem
la o săptămână de campanie electorală, avem o agendă şi un
program foarte clar de acţiuni pe care le respectăm cu rigurozitate.
Continuăm, aşa cum am făcut în toată perioada mandatului meu de
primar, să stăm de vorbă cu pietrenii, la ei acasă, acolo unde
locuiesc, prezentându-le realizările din perioada în care am condus,
împreună cu Bogdan Gavrilescu, Primăria Piatra Neamţ. Le vorbim
despre cele trei elemente esenţiale ale acestui mandat de primar:
asigurarea stabilitatii financiare, deschiderea Primăriei Piatra Neamţ
către cetăţenii oraşului. Nu în ultimul rând le vorbim pietrenilor despre
faptul că oraşul Piatra Neamţ se va dezvolta şi le spunem că am
semnat deja contractele de finanţare pentru 26 de proiecte europene
însumând peste 53 de milioane de euro. Le vorbim pietrenilor şi
despre celelalte proiecte realizate în acest mandat, dar le vorbim şi
despre viitor, despre faptul că municipiul Piatra Neamţ va cunoaşte o
dezvoltare accelerată în următorii doi ani, prin implementarea
proiectelor din fonduri nerambursabile europene. Începând cu
primăvara anului viitor, municipiul Piatra Neamţ va fi un şantier, sunt
zeci de investiţii care vor fi demarate. Le mai vorbim pietrenilor şi
despre proiectele majore pe care vrem să le atragem în Piatra Neamţ
în următorul exerciţiu financiar european şi anume o centură
ocolitoare a municipiului Piatra Neamţ, le vorbim despre dezvoltarea
componentei turistice, prin investiţiile pe care le vom face din fonduri
europene pe masivul Cozla, despre extinderea zonelor pietonale şi a
zonelor publice de recreere. Le mai vorbim şi de un alt proiect major
care înseamnă crearea de spaţii publice urbane de recreere şi
petrecere a timpului liber prin continuarea acoperirii pârâului Cuiejdi
şi de modernizarea până la eficienţă maximă a transportului public de
persoane prin achiziţia celor 41 de autobuze electrice, modernizarea
staţiilor de aşteptare şi implementarea unor programe de transport
care să determine cetăţenii să renunţe la maşinile personale şi să
folosească mijloacele ecologie de transport. Cu pietrenii vorbim şi
despre echipa de la Piatra Neamţ a PMP, o echipă pregătită să
continue lucrurile bune care au fost începute în aceşti patru ani,
determinată să se implice în activitatea administrativă, să continue
parcursul european al oraşului Piatra Neamţ. Vreau să le mulţumesc
pietrenilor pentru încrederea pe care ne-o arată, pentru că sunt
alături de echipa PMP şi o spun astăzi cu convingere: câştigătorii
alegerilor din septembrie vor fi pietrenii. Oraşul Piatra Neamţ va
deveni în următorii ani, prin implicarea echipei PMP, un oraş de 10+”.
Ioana Constantin s-a declarat impresionată de faptul că, înainte de
conferinţă, într-o plimbare la pas prin centrul oraşului a văzut cum
pietrenii au stat de vorbă destins şi cordial cu echipa care a condus
oraşul în acest mandat:
“Am fost pentru câteva zeci de minute prin
oraş împreună cu domnul primar şi cu domnul viceprimar şi am văzut
reacţiile pozitive ale cetăţenilor. Să ştiţi că nu sunt mulţi primari şi
viceprimari în oraşele din România care se bucură de o primire
pozitivă din partea cetăţenilor. Asta înseamnă că în municipiul Piatra
Neamţ s-au întâmplat lucrurile bine. Cei doi colegi ai noştri sunt
oameni oneşti dar mai ales competenţi în ceea ce priveşte atragerea
de investiţii şi dezvoltarea oraşului. E un drum al dezvoltării şi al
modernizării pe care a pornit municipiul Piatra Neamţ care va
continua şi după 27 septembrie. Am convingerea deplină că nu va
exista nicio surpriză în ceea ce priveşte câştigarea Primăriei Piatra
Neamţ, dar vom avea o surpriză la judeţ acolo unde baronii cred că
sunt pe vecie pe scaunele respective. Şi judeţul trebuie să urmeze un
drum al modernizării, e nevoie de investiţii.Eu cred că vom avea o
surpriză la CJ pentru că avem nevoie de infrastructură modernizată,
avem nevoie de servicii de calitate în sănătate, avem nevoie de
servicii de educaţie modernizate şi sunt convinsă că Bogdan
Gavrilescu va obţine un rezultat foarte bun la nivelul judeţului”, a spus
Ioana Constantin.
Eugen Tomac, preşedintele PMP, s-a declarat
convins că, la alegerile din 27 septembrie, echipa de la Neamţ va
obţine cel mai bun rezultat la nivel naţional.
“Mă bucur că la Piatra
Neamţ va exista continuitate şi această echipă Dragos ChiticBogdan Gavrilescu va da un ton extrem de bun pentru viitorul
judeţului şi al municipiului. Eu cred că pe 27 septembrie seara PMP
Neamţ va fi prima organizaţie din punct de vedere al rezultatului
obţinut, la nivel naţional. Îmi pun mari speranţe în echipa noastră de
aici în primul şi în primul rând pentru că sunt oameni care au
demonstrat. În această campanie electorală noi nu venim să vindem
sigle, noi prezentăm oameni care au confirmat, care au demonstrat
că ştiu ce trebuie să facă în poziţiile publice pe care le-au ocupat,
pentru comunitate, pentru municipiu, pentru judeţ. Eu sunt absolut
convins că domnul primar va obţine un nou mandat din partea
pietrenilor pentru că e nevoie de continuitate. Cred foarte mult în
echipa noastră condusă de domnul Bogdan Gavrilescu şi de domnul
Dragoş Chitic. La Piatra Neamţ s-a demonstrat că se poate sunt
convins că se va putea şi la judeţ să construim infrastructura de care
are nevoie judeţul astfel încât cetăţenii să simtă în mod real că s-a
schimbat ceva fundamental”. Declaraţia de încheiere i-a aparţinut lui
Bogdan Gavrilescu care a observat ironic că unii candidaţi la
preşedinţia CJ nu se regăsesc pe listele pentru consilieri judeţeni,
fiind “obişnuiţi” numai cu fotolii de şefi de consilii sau de parlamentari:
“Dacă vă doriţi o schimbare la nivelul Consiliului Judeţean, doar PMP
vă oferă această posibilitate şi o echipă care să vă ofere un viitor în
care să aveţi încredere. Doar cu oameni ca acei propuşi de PMP
lucrurile se pot schimba pentru că niciun candidat al nostru nu s-a
ascuns. Ne uităm şi cedem că la celelalte partide candidaţii la CJ nu
fac parte din lista de consilieri. Oare de ce? Îşi doresc doar funcţia de
preşedinte de CJ şi atât? Nu rezistă să fie doar consilieri? E salariul
prea mic? Se duc numai după funcţii? Acceptaţi să fiţi şi doar
viceprimari sau vicepreşedinţi, ori consilieri locali sau judeţeni. Nu vă
stă bine decât parlamentari şi preşedinţi de CJ? Nu e normal. Haideţi
să muncim pentru oameni”.

