Ultima candidatură pentru funcţia de primar a municipiului Piatra Neamţ s-a făcut aseară, în jurul orelor 21,00 de către formaţiunea ADER (PARTIDUL ADER LA DEMOCRATIE, EDUCATIE SI RECONSTRUCTIE).

Candidatura a fost depusă de către Valerică Frăţilă, fost vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ, fost director al Casei de Asigurări de Sănătate, fost preşedinte al Partidului Umanist Român, filiala Neamţ. Valerică Frăţilă a cochetat, o vreme şi cu PER.
Au mai depus liste pentru Consiliul Local, formaţiunile politice AUR, ADN, ADER şi IPM şi candidatul independent Vasile Popescu.

