Ca urmare a unui apel la 112, din jurul orei 07:37, pompierii nemțeni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs în comuna Vânători Neamț, zona Branișate.La locul evenimentului s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Târgu Neamț și o ambulanță de la SAJ. În urma accidentului rutier produs între două autoturisme au rezultat trei victime. Unul dintre conducătorii auto implicați a fost preluat de echipajul de la SAJ și transportat la spital. Celălalt conducător auto (56 de ani) a fost preluat de echipajul SMURD și transportat la CPU Târgu Neamț.Un pasager, dintr-un autoturism implicat în accident, a primit îngrijiri medicale de la echipajul de paramedici, la locul evenimentului, dar a refuzat transportul la spital.
Alte două accidente rutiere au avut loc în Neamţ, la Petru Vodă (în jurul orei 2,30) şi Timişeşti (ora 8).

