
Emilia Arcan, senator PSD de Neamţ:
În fiecare an pe data de 26 iunie sărbătorim unul dintre cele mai importante simboluri ale națiunii, simbol suprem al unității și identității românești, Ziua Drapelului Naţional!
Cinstind drapelul, ne cinstim România, ne cinstim istoria, cultura și tradițiile care ne definesc ca popor.
La mulți ani Tricolor!
La mulți ani dragi romani,oriunde vă aflați!


Ion Asaftei, vice-preşedintele CJ Neamţ:
În ziua în care flutură mai multe steaguri ca oricând în România, povestea drapelului nostru, un simbol naţional mai vechi decât România Mare, trebuie readusă în amintire. Doar aşa putem ieşi în faţa lumii în haine de sărbătoare. Numai întoarcerea către trecut ne dă forţă faptelor de azi. Numai respectul pentru valorile naţionale ne conferă un loc onorant în polifonia vocilor europene.
Urmaş al vechilor steaguri de luptă din Moldova şi Ţara Românească, tricolorul a apărut în secolul al XIX-lea şi a devenit simbol al identităţii şi unităţii naţionale. Pe câmpul de luptă sau în competiţiile sportive, ca însemn al statului sau ca dovadă de dragoste de ţară, îi însoţeşte pe români de aproape două secole. Din mai 1998, ziua de 26 iunie a fost proclamată Zi a Drapelului Național al României.
Sărutul drapelului ca pe o icoană și ascultarea imnului țării mele, sunt mereu momente copleșitoare, pentru că noi, românii, ne sărutăm mama, pruncii, icoana şi, iată, această icoană a României – Drapelul.
Să păstrăm această zi cu zâmbet de lumină, în care a fluturat altfel, peste România şi sufletul nostru, Drapelul Naţional !

Dragoş Chitic, primarul municipiului Piatra Neamţ:
26 iunie, Ziua Drapelului Național a fost marcată astăzi și la Piatra Neamț. Tricolorul este simbolul nostru naţional, drapelul i-a însufleţit pe români în momente grele de luptă, dar şi de bucurie.
La mulți ani, drapel românesc!

