Valentin ANDRIEŞ
Nu scăpăm de vremea rea. Până sâmbătă, 20 iunie, ora 10, județul Neamț se află sub atenționare cod galben, de instabilitate atmosferică accentuată. Conform Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul menționat, vor fi perioade cu fenomene meteo periculoase, respectiv frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii. Cantitățile de apă vor depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp. Gradul de instabilitate atmosferică se va menține accentuat în cea mai mare parte a țării, pe tot parcursul săptămânii.
Meteorologii estimează că până în data de 21 iunie media maximelor termice va fi de 24-26 de grade Celsius, apoi va avea loc o ușoară încălzire, iar spre finalul celor două săptămâni de prognoză se vor atinge 28 de grade Cesius. Media temperaturilor minime se va menține relativ constantă pe parcursul intervalului și se va situa în jurul valorii de 14 grade Celsius. Instabilitatea atmosferică se va menține accentuată până spre 22-23 iunie, dată până la care vor fi averse pe arii extinse, local importante cantitativ. Ulterior, între 25 și 28 iunie, ploile se vor semnala pe arii mai restrânse.

