Prima declaraţie publică a unui director schimbat din funcţie de guvernul liberal, la Neamţ, aparţine fostei dorectoare a Casei Corpului Didactic, Florentina Moise Vasiliu. O reacţie elegantă, încheiată cu un buchet de lori pentru noua directoare, din care n-a lipsit totuşi, gustul amar al înlocurii:
„Se încheie astăzi un capitol din viața mea.
În ultimii șapte ani, Casa Corpului Didactic Neamț a fost a doua mea „casă”. Șapte ani în care am format o echipă ca o familie, am creat condiții pentru ca dascălii noștri să evolueze, am adus fonduri europene, am pus în aplicare sute de proiecte și programe și am acționat pentru ca tot mai mulți copii să vină la școală și să rămână acolo. Crezul meu în tot acest timp a fost că educația este salvarea României!
Orice mandat în funcții de management are un început și are un final.
În mod normal, funcția ar fi trebuit scoasă la concurs. Ar fi fost suficient timp pentru organizarea unui concurs, pentru a nu se ajunge în situația unui interimat la CCD Neamț. Mai ales acum, când sunt atâtea schimbări mari în educație provocate de pandemie și când urmează examenele naționale și bacalaureatul.
Eu am câștigat postul de director al CCD Neamț prin concurs și, în fiecare an, evaluarea mea s-a încheiat cu „foarte bine”.
Am avut parte și de obstacole, au fost situații în care subfinanțarea s-a simțit, dar noi cei de aici am muncit la fel. Eu am spus mereu că „omul sfințește locul”, iar dacă CCD Neamț a încheiat fiecare an cu calificativul „foarte bine” înseamnă că noi toți cei angajați aici am lucrat bine și corect și ne-am îndeplinit obiectivele.
CCD Neamț intră acum într-o etapă de management interimar. Mi-aș dori ca această schimbare să nu aibă conotații politice, dar cu toții știm cum stau lucrurile. Și eu fac politică, conduc organizația PSD din Piatra Neamț, dar nu cred că am funcționat vreodată într-o schemă de valori nepotrivită aici, la locul meu de muncă. Iar poziția mea de director a fost, așa cum am spus, urmarea unui concurs, nu a vreunei înțelegeri politice.
O cunosc pe doamna care a fost numită în poziția de director interimar. I-am spus să aibă încredere în toată echipa, sunt profesioniști adevărați. Nu i-am dat sfaturi, i-am dăruit un buchet de flori. Îmi doresc pentru ea și pentru CCD Neamț să nu amestece profesia cu politica.
Mulțumesc din suflet echipei mele pentru felul în care am lucrat împreună! Le mulțumesc cadrelor didactice județul Neamț pentru felul în care am colaborat! Le mulțumesc partenerilor pentru deschidere și transparență!
Mult succes tuturor!”

