16.3 C
Piatra Neamț
miercuri, iunie 10, 2026

Senat: Emilia Arcan, vot împotriva ministrului care ne-a copleşit cu amenzi

Politică

PSD Neamț: Autostrăzile Moldovei nu sunt în pericol! Infrastructura strategică trebuie protejată de manipulare

PSD Neamț respinge ferm informațiile și interpretările apărute în spațiul public potrivit cărora sesizarea depusă la Curtea Constituțională privind OUG 38/2026...

Deputat PSD: Moțiunea de cenzură “STOP Planului Bolojan…” a trecut “fluierând”!

Mi s-a transmis, prin intermediul unor mesaje, că trebuie să votez conform conștiinței…exact acest lucru am făcut astăzi. La fel ca mine...

Fostul subprefect USR, Florin Zaharia noul purtător de cuvânt al prefectei Maria Apostol

Prefectul judeţului Neamţ, Maria Apostol, a oficializat luni componenţa Cancelariei instituţiei. În funcţia de director de cabinet a fost...

Maria Apostol (USR) este noul prefect de Neamț

Fosta consilieră județeană din partea USR, Maria Apostol, a fost numită astăzi prefect de Neamț, după ce av. Adrian Bourceanu și-a dat...

Marţi, Senatul României a dezbătut și adoptat moțiunea împotriva ministrului de interne Marcel Vela.

„În orice stat democratic din Europa și din lume, după ce un ministru primește un vot de neîncredere în urma unei moțiuni, se retrage, e demis, sau pleacă acasă.
Din păcate nu și la PNL este valabil acest lucru!”,
a declarat senatoarea PSD de Neamţ, Emilia Arcan.

Parlamentara de Neamţ a enumerat motivele pentru care ministrul de interne a fost demis de Parlament, primul dintre ele fiind tocmai amploarea amenzilor din starea de urgenţă, de neegalat în Europa. Printre ele – cezurarea presei, exportul de muncitori români în Europa ş.a.

📌 Ministrul de Interne Vela trebuie sa părăsească fotoliul de ministru, urgent!
Iată câteva motive:
-a încălcat legea cu amenzile neconstituționale,
-a închis oamenii în case fără acces la alimente și medicamente,
-a trimis lucrătorii agricoli la export, punându-le viața în pericol,
-și-a bătut joc de diaspora la frontieră și i-a carantinat în condiții mizerabile,
-a lăsat medicii fără materiale de protecție,
-a acoperit ilegalitățile lui Flutur de la Suceava,
-a falsificat datele despre numărul de infectări,
-a lăsat populația fără protecție după starea de urgență și a cenzurat presa.

📌 După ce Iohannis și Orban au tranzacționat viața românilor trimiși la cules de sparanghel, i-au abandonat și nu au făcut nimic pentru a-i repatria!

📌 Bătaia de joc a lui Vela și ping-pong-ul cu Iohannis și Orban privind circulația oamenilor în starea de urgență și de alertă arată dezinteresul total față de sănătatea și viața cetățenilor!

📌 Ministrul Vela alături de miniștrii Oros, de Anisie, de Cîțu trebuie să răspundă în fața românilor!

Liberalii nu mai pot călca democrația în picioare la nesfârșit prin menținerea acestor miniștri siniștri în Guvern, după ce Parlamentul i-a demis!

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Trei persoane transportate la spital după un accident la Ștefan cel Mare

În jurul orei 12:45, prin apel la 112 a fost anunțat un accident rutier produs pe DJ 208G în comuna Ștefan cel...

Operațiunea JUPITER / Percheziții în patru localități din Neamț

În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române,...

Digitalizare de 4.400.000 de lei la Spitalul de Psihiatrie Roman

Finalizarea proiectului „Guvernanță digitală eHealth și interoperabilitate în cadrul Spitalului de Psihiatrie «Sf. Nicolae» Roman” CONSILIUL JUDEȚEAN NEAMȚ, prin...

ANUNȚURI APA SERV NEAMȚ/Întreruperi furnizare, avarii, presiune redusă-luna iunie 2026

Pentru informații suplimentare, beneficiarii noștri pot suna laDispeceratul APA SERV care funcționează nonstop, la numărul de telefon 0233/233340 sau pot accesa site-ul...

Control al Prefecturii Neamț la fântânile din Războieni

Reprezentanţi ai Instituției Prefectului Neamţ și ai Direcţiei de Sănătate Publică Neamț au efectuat un control amplu în comuna Războieni, care a...