Ultima raportare (joi, 7 mai) INSP arată că în România au fost înregistrate alte 392 de noi cazuri de îmbolnăvire (de miercuri pe joi).
Numai în judeţul Neamţ au fost 69 de cazuri, ceea ce reprezintă peste 17% din numărul total pe ţară, foarte mult pentru un judeţ.
Partea bună- dacă se poate vorbi despre aşa ceva, este că au fost identificate focarele şi că doar 8 persoane infectate din judeţ, potrivit raportării, provin din exteriorul celor două focare.
Restul, 61, sunt din două centre aparţinând Direcţiei Generale pentru Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Neamţ: Centrul de reabilitare neuro-psihiatrică Păstrăveni şi Centrul de Recuperare a Copilului cu Dizabilități Piatra Neamț.
În Neamţ sunt 617 bolnavi de noul coronavirus.

