În cursul zilei de ieri, 30 aprilie, peste 250 de poliţişti au fost la datorie, în misiunile pentru
menținerea ordinii publice în zona locațiilor de carantină, pentru depistarea persoanelor care se
sustrag măsurilor de izolare sau carantină, pentru fluidizarea circulației, escortarea convoaielor sau a
coloanelor de auto ori a autovehiculelor ce transportă materiale medicale sau pentru identificarea
persoanelor în cadrul anchetelor epidemiologice, sprijinind totodată D.S.P.În misiunile lor, polițiștii au fost sprijiniți în activitățile desfășurate în sistem integrat de peste 120 de polițiști locali, jandarmi și efective ale M.Ap.N.
În cadrul activităților desfășurate pentru punerea în aplicare a măsurilor privind restricționarea
circulației, la nivelul județului Neamț au fost aplicate 63 sancțiuni contravenționale, în cuantum de
peste 93.000 de lei.
Totodată, 59 de societăți comerciale și persoane fizice autorizate au fost verificate cu privire
la modul de respectare a restricțiilor instituite pe perioada stării de urgență, fiind aplicată o sancțiune
în valoare de 10.000 de lei.
Polițiștii au verificat și respectarea interdicțiilor impuse persoanelor aflate în izolare sau
carantină și a celor impuse, pe timpul Stării de Urgență, unităților comerciale, efectuând totodată
controale pentru combaterea criminalității economice.

