O singură infectare cu noul coronavirus a fost raportată în ultimele 24 de ore la Neamţ, de la 434 la 435. Reamintim că numărul este dat de peridiocitatea rezultatelor care vin de la Bucureşti şi Iaşi.
În judeţ au murit, până astăzi, 24 de persoane şi au fost vindecate 57. Numărul de 57 este dat de locul externării, deci la Neamţ, ceea ce nu exclude ca unii nemţeni să fie vindecaţi la Iaşi iar vindecările să fie raportate pentru judeţul Iaşi.
Conform raportării primite de la Direcția de Sănătate Publică Neamț, la data de 27.04.2020
sunt 190 de persoane aflate în carantină, 1009 persoane ieșite din carantină, 527 persoane aflate în
auto-izolare la domiciliu, 7399 persoane ieșite din izolare.
În cursul zilei de ieri, 26 aprilie, peste 190 de poliţişti au fost la datorie, în misiunile pentru
menținerea ordinii publice în zona locațiilor de carantină, pentru depistarea persoanelor care se
sustrag măsurilor de izolare sau carantină, pentru fluidizarea circulației, escortarea convoaielor sau a
coloanelor de auto ori a autovehiculelor ce transportă materiale medicale sau pentru identificarea
persoanelor în cadrul anchetelor epidemiologice, sprijinind totodată D.S.P.
Polițiștii au verificat și respectarea interdicțiilor impuse persoanelor aflate în izolare sau
carantină și a celor impuse, pe timpul Stării de Urgență, unităților comerciale, efectuând totodată
controale pentru combaterea criminalității economice.
În misiunile lor, polițiștii au fost sprijiniți în activitățile desfășurate în sistem integrat de peste
120 de polițiști locali, jandarmi și efective ale M.Ap.N.
În acest context, forțele de ordine au efectuat verificări de mai multe ori la domiciliile a 442
de persoane, cu privire la modul în care sunt respectate condițiile de izolare, fiind intensificate
activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică.
Totodată, 52 de societăți comerciale și persoane fizice autorizate au fost verificate cu privire
la modul de respectare a restricțiilor instituite pe perioada stării de urgență, fiind aplicate 4 sancțiuni
în valoare de 4.500 de lei.
În cadrul activităților desfășurate pentru punerea în aplicare a măsurilor privind restricționarea
circulației, la nivelul județului Neamț au fost aplicate 122 de sancțiuni contravenționale, în cuantum
de peste 242.000 de lei.
Totodată, jandarmii au asigurat măsuri de ordine publică la locațiile cu persoane aflate în
carantină la nivelul județului și au desfășurat 6 misiuni de însoțire a persoanelor către locațiile de
carantină / izolare și de escortă a unor convoaie de autovehicule care tranzitează județul Neamț.

