În cursul zilei de ieri, 15 aprilie, peste 280 de poliţişti au fost la datorie, în misiunile pentru
menținerea ordinii publice în zona locațiilor de carantină, pentru depistarea persoanelor care se
sustrag măsurilor de izolare sau carantină, pentru fluidizarea circulației, escortarea convoaielor sau a
coloanelor de auto ori a autovehiculelor ce transportă materiale medicale sau pentru identificarea
persoanelor în cadrul anchetelor epidemiologice, sprijinind totodată D.S.P.
Polițiștii au verificat și respectarea interdicțiilor impuse persoanelor aflate în izolare sau
carantină și a celor impuse, pe timpul Stării de Urgență, unităților comerciale, efectuând totodată
controale pentru combaterea criminalității economice.
În misiunile lor, polițiștii au fost sprijiniți în activitățile desfășurate în sistem integrat de peste
130 de polițiști locali, jandarmi și efective ale M.Ap.N.
În acest context, forțele de ordine au efectuat verificări de mai multe ori la domiciliile a 448
de persoane, cu privire la modul în care sunt respectate condițiile de izolare, fiind intensificate
activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică.
Totodată, 68 de societăți comerciale și persoane fizice autorizate au fost verificate cu privire
la modul de respectare a restricțiilor instituite pe perioada stării de urgență, fiind aplicate 9 sancțiuni
în valoare de peste 16.000 de lei.
În cadrul activităților desfășurate pentru punerea în aplicare a măsurilor privind restricționarea
circulației, la nivelul județului Neamț au fost aplicate 102 sancțiuni contravenționale, în cuantum de
peste 229.000 de lei.

