„Nu lăsaţi Moldova să devină Lombardia României!”
Preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Ionel Arsene, a adresat un mesaj primului ministru, prin care cere ca localităţile din judeţul Neamţ limită cu Suceava, să intre în regim de carantină.
„Cer ferm Guvernului României să dispună de urgență intrarea în carantină a tuturor localităților nemțene de la granița cu județul Suceava, din cauza faptului că în județul vecin există o rată foarte mare cu îmbolnăviri de coronavirus!
Încă de acum o lună am cerut prefectului să organizeze filtre la intrările în județul Neamț, pentru a avea o evidență clară a numărului de persoane care se întorceau din străinătate! Atunci prefectul a spus că îmi depășesc atribuțiile, deși voiam doar binele nemțenilor!
De asemenea, cer ferm Guvernului să trimită de urgență în toate județele Moldovei materiale sanitare echipamente și medicamente. Se impuse o astfel de măsură pentru că suntem într-o situație deosebit de gravă!”
Arsene a adăugat că există riscul ca în lipsa unor măsuri ferme, Moldova să fie Lombardia României.
În ce priveşte Consiliul Judeţean Neamţ, instituţia care are în subordine Spitalul Judeţean, în ultima luna s-au alocat fonduri pentru echipamente sanitare şi testere, în două tranşe.
Neamţ: o nouă alocare bugetară pentru spital- încă 5000 de teste PCR şi 10.000 de teste rapide
(foto: vestea.net)

