16.3 C
Piatra Neamț
miercuri, iunie 10, 2026

Covid 19. Situaţia în Neamţ şi în ţară la 8,30/ 18 martie 2020

Politică

PSD Neamț: Autostrăzile Moldovei nu sunt în pericol! Infrastructura strategică trebuie protejată de manipulare

PSD Neamț respinge ferm informațiile și interpretările apărute în spațiul public potrivit cărora sesizarea depusă la Curtea Constituțională privind OUG 38/2026...

Deputat PSD: Moțiunea de cenzură “STOP Planului Bolojan…” a trecut “fluierând”!

Mi s-a transmis, prin intermediul unor mesaje, că trebuie să votez conform conștiinței…exact acest lucru am făcut astăzi. La fel ca mine...

Fostul subprefect USR, Florin Zaharia noul purtător de cuvânt al prefectei Maria Apostol

Prefectul judeţului Neamţ, Maria Apostol, a oficializat luni componenţa Cancelariei instituţiei. În funcţia de director de cabinet a fost...

Maria Apostol (USR) este noul prefect de Neamț

Fosta consilieră județeană din partea USR, Maria Apostol, a fost numită astăzi prefect de Neamț, după ce av. Adrian Bourceanu și-a dat...

Situația privind supravegherea și controlul infecției cu coronavirus în județul Neamț în data de 18.03.2020, ora 8:30

La data de 18.03.2020 ora 8:30, de pe teritoriul judeţului Neamţ s-au raportat la Centrul Naţional de Supraveghere şi control al Bolilor Transmisibile următoarele informaţii:

  • 124 persoane in carantină;
  • 605 persoane în autoizolare la domiciliu, din care persoane instituţionalizate; 
  • 131 de teste efectuate la persoanele in carantina;
  • 4 persoane carantinate testate cu rezultat negativ;
  • 5 cazuri confirmate.

În ţară

În urma demersurilor efectuate de autoritățile române, în cursul acestei nopți și în această dimineață, Poliția de Frontieră a efectuat formalitățile de intrare în ţară pentru aproximativ 3.000 de cetățeni români și străini şi aproximativ 800 de autovehicule, sosite în Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II.

Polițiștii de frontieră au efectuat controlul specific la intrarea în țară, iar ulterior  persoanele au fost preluate de către reprezentanții Direcției de Sănătate Publică pentru completarea declaraţiei pe proprie răspundere și  efectuarea controlului epidemiologic.

După încheierea formalităților și stabilirea  măsurile dispuse de către personalul medical aflat în punctul de trecere a frontierei, mijloacele de transport au fost preluate de către echipaje de poliţie şi jandarmerie pentru a fi conduse spre locațiile stabilite pentru carantină sau  pentru  autoizolare.

Pentru această activitate, Poliția de Frontieră a triplat efectivele implicate în controlul de frontieră, pentru cele 10 artere de control, astfel încât formalitățile să se desfășoare cu rapiditate.

Totodată, în ultimele 24 de ore, echipajele Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au efectuat 36 misiuni de transport pentru 122 persoane către diverse unități spitalicești, precum și la centrele de carantină existente în mai multe județe din țară.

De asemenea, în sprijinul activităților de combatere a efectelor, la nivel național, au fost instalate 225 de corturi destinate triajului medical, fluidizării traficului la punctele de trecere a frontierei, respectiv asigurării solicitărilor pentru suplimentarea spațiilor de carantină.

Până astăzi, 18 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 246 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus).

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 29 noi cazuri de îmbolnăvire.

De asemenea, dintre cele 246 de persoane confirmate pozitiv, 19 au fost declarate vindecate și externate.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 3.441 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 23.679 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Totodată, în urma sesizării polițiștilor de frontieră din aeroportul Cluj-Napoca, în baza Ordinului Ministrului Sănătății nr. 7 din 11.03.2020, Direcția de Sănătate Publică a dispus oprirea transportului unor colete, care urmau sa fie expediate în Italia și conțineau 10.000 măști chirurgicale, 17.000 măști menaj, 400 măști de unică folosință , 45 de costume de protecție medicală, 400 de botoși protecție încălțăminte.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Argeș a întocmit actele de sesizare a organelor de cercetare penală pe numele a trei bărbați, întrucât aceștia nu au respectat măsurile de carantină. Totodată, celor trei bărbați le-au fost aplicate sancțiuni contravenționale pentru tulburarea ordinii și liniștii publice.

Până în prezent, prin structurile abilitate ale MAI au fost întocmite 41 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

În perioada 17 martie, ora 08.00 – 18 martie, ora 08.00, au fost înregistrate 1.395 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 7.885 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor +4021.320.20.20.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

 

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole

Spațiu publicitar

Ultimele noutăți

Trei persoane transportate la spital după un accident la Ștefan cel Mare

În jurul orei 12:45, prin apel la 112 a fost anunțat un accident rutier produs pe DJ 208G în comuna Ștefan cel...

Operațiunea JUPITER / Percheziții în patru localități din Neamț

În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române,...

Digitalizare de 4.400.000 de lei la Spitalul de Psihiatrie Roman

Finalizarea proiectului „Guvernanță digitală eHealth și interoperabilitate în cadrul Spitalului de Psihiatrie «Sf. Nicolae» Roman” CONSILIUL JUDEȚEAN NEAMȚ, prin...

ANUNȚURI APA SERV NEAMȚ/Întreruperi furnizare, avarii, presiune redusă-luna iunie 2026

Pentru informații suplimentare, beneficiarii noștri pot suna laDispeceratul APA SERV care funcționează nonstop, la numărul de telefon 0233/233340 sau pot accesa site-ul...

Control al Prefecturii Neamț la fântânile din Războieni

Reprezentanţi ai Instituției Prefectului Neamţ și ai Direcţiei de Sănătate Publică Neamț au efectuat un control amplu în comuna Războieni, care a...