Umblă un zvon – nu știm dacă din burta cuiva sau chiar din sursă centrală – că primul loc pe lista de la Camera deputaților de la ALDE Neamț nu i-ar fi atribuit chiar șefului partidului, Ion Asaftei. Se spune că Bucureștiul ar trimite un candidat de la centru – o variantă nu tocmai fericită – în condițiile unui partid aflat în plin proces de consolidare.
De altfel, orice partid care vine cu o listă care are pe primul loc un candidat străin și necunoscut de județ, pleacă din start cu un handicap, pentru că demult nu mai este vremea marelui PSD – PDSR, care trage lista cu oricine ar fi pe ea.
Asaftei nu exclude posibilitatea ca cineva să-i ia locul încă neatribuit oficial. ”Este posibil, dar nu s-a discutat așa ceva la nivel central, cel puțin eu nu știu de așa ceva. Și dacă ar fi așa, asta nu trebuie să sperie pe nimeni”.
Ei, vorba lui Dandanache, nici chiar așa, ”neicusorule!”

