Primăria Piatra Neamț va rezilia contractul de asociere cu Fotbal Club Ceahlăul, după ce va trece prin toate formele legale de constatare, notificare etc.
Anunțul a fost făcut public, astăzi, de primarul interimar Dragoș Chitic, în urma retrogradării echipei FC Ceahlău în liga a V-a. Unul dintre cele mai frumoase stadioane din țară, cel de pe Borzoghean, riscă rapid degradarea, însă potențialii investitorii care au stat de vorbă cu primarul, nu vor să dea nici un ban dacă societatea FC Ceahlău își păstrează actualul acționariat.
Prin Hotărârea Consiliului Local 71 din 2007, s-a încheiat un contract de societate civilă pe 25 de ani pentru sportul de performanță și sportul de masă.
Contribuțiile asociaților:
Municipiul Piatra Neamț: folosința imobilelor, realizarea investițiilor în curs și reparațiile capitale.
FC Ceahlăul: alocarea de fonduri pentru activitățile sportive, plata salariilor, întreținerea bazei și utilităților.
Asociația Fotbal 05, parte în contract – aportul în muncă.
”Monitorizăm cu atenție ce se întâmplă la club. Faptul că a apărut zilele de trecute informația de retrogradare a echipei în liga a V-a, m-a determinat să formez o comisie care să se deplaseze la Clubul Ceahlăul pentru a analiza modul în care sunt respectate clauzele. În urma verificării, se va întocmi un raport”.
Bomboana de pe coliva Ceahlăului a așezat-o tot primarul, cam de nevoie: ”Din punctul meu de vedere, cred că acest contract va fi aproape reziliat. O decizie depre viitorul stadionului se poate lua doar printr-o consultare publică, cu oameni din sport, oameni din afaceri,alte entități care pot avea o părere despre acest lucru, astfel încât varianata propusă Consiliului Local să vină după consultările cu toată lumea”.
Pe stadionul în care echipa națională a României a fost primită cu mii de aplauze, dacă nu se intervine cu o decizie fermă și viabilă – vor colcăi, în curând, șobolanii.

