Galerie foto.
Punctualitate nemțească a fostului șef de stat, Traian Băsescu, la sosirea în fața Cinematografului Dacia din Piatra Neamț: ora 17,00, la cât a fost așteptat, a fost respectată cu strictețe. La 17 și 3 minute, Traian Băsescu era deja în sala plină de membri PMP, pentru lansarea candidaților acestui partid pentru alegerile locale din 5 iunie 2016.
Întreaga manifestare a fost foarte bine organizată și comprimată, fără discursuri lungi și inutile, cu atacuri politice atât cât permite bunul simț, cu un președinte de partid atent la fiecare vorbitor și la sală, fără a arăta nici măcar o singură secundă plictiseală sau apatie.
La cererea cuiva din sală – și anume, părerea ex – președintelui României referitoare la moscheea promisă musulmanilor de Iohannis la București, Băsescu s-a arătat împotriva ridicării ei, ca fiind un fenomen de islamizare a Europei ”iar ridicarea accelerată de moschei face parte din acest proces”. Potrivit fostului șef de stat, România are suficiente moschei pentru câtă populație musulmană există, și a precizat el foarte răspicat , ”România este și trebuie să rămână o țară creștină”.