O știți pe frumoasa și mignona doamnă Emilia Arcan din fruntea Consiliului Județean Neamț? Potrivit Dicționarului Explicativ Român – ”MIGNÓN, -Ă, mignoni, -e, adj. (Adesea substantivat) Micuț; drăguț, delicat…”
Iată că delicata și drăguța doamnă , recent aleasă președinte a Consiliului Județean Neamț, a avut, azi, cea mai convingătoare atitudine de președinte de județ, dintre toți cei care au amenințat, au promis sau au anticipat vreodată. Nici măcar regretatul Culiță Tărâță, cu toată puterea și influența sa nu a avut o atitudine atât de frustă în public. ”Îmi voi pune cizmele în picioare și voi merge peste tot! Am să mă dezbrac de haina eleganței, pe care am avut-o până acum, și dacă nu voi face asta, să veniți să-mi spuneți: degeaba ai ocupat această funcție, că n-ai făcut nimic!”.
O altă declarație: ”Voi intra cu embargoul, cu buldozerul, și voi lua măsuri drastice”.
Și: ”Este inadmisibil, nu voi tolera așa ceva, nu voi permite. Voi merge în fiecare instituție. Voi verifica, împreună cu toți cei avizați, tot ce se întâmplă în instituțiile Consiliului Județean! Nu voi tolera matrapazlâcurile”!
În fapt, președinta Consiliului Județean este revoltată de faptul că, Spitalul Județean a ratat sume imense de bani pentru investiții, bani dați de Consiliul Județean (mai multe lămuriri, în http://ziarulceahlaul.ro/ . Este nemulțumită de Apaserv, care riscă să intre în insolvență pentru incompetență, de centrele de plasament aflate în subordinea Consiliului Județean, unde spune că s-a pus batista pe țambal. Și de multe altele.
Din punctul nostru de vedere, aceste subiecte trebuia(u) să fie aduse de foarte mult timp în atenția nemțenilor. Reținem doar că ”doamna eleganței”, așa cum s-a spus, s-a transformat în ”doamna de fier”.
Îi sugerăm să-și cumpere cizmele de la raionul de copii.

