Partidul lui Tăriceanu este în plină organizare în Neamț, deși – încă de la înființare – nu-i lipsesc disputele interne.
Președintele interimar Ioan Asaftei s-a cam ferit, în cadrul conferinței de presă de astăzi, să facă referiri la aceste dispute, însă tot a făcut cîteva precizări. Una, că n-ar fi vorba de conflicte ci doar de ”chestiune de abordare diferită”.
De cealaltă parte, protagonistul acestei diferențe de abordare este deputatul Ursărescu, trecut de la PNL la PLR, și care și-a pierdut, prin această plecare și poziția de președinte de organizație județeană.
Prin extensie, înscrierile în PLR nu sînt atributul deputatului, ci a Biroului Politic din care el face parte, dar care este condus de Ioan Asaftei: ” Domnul Dorinel Ursărescu este, deocamdată, parlamentar, iar noi nu vom permite niciodată, subliniez acest lucru, nu vom permite ca scandalurile din PNL să fie transferate în PLR”.
”Nu voi primi niciodată în acest partid oameni care au sămînța scandalului în ei, care sînt compromiși și care distrug în loc să contruiască”, a precizat Asaftei.
Zona de conflict s-a conturat în special la Roman, unde se află o parte din oamenii deputatului Ursărescu.
PLR în Neamț
Șefii interimari
Președinte organizația Neamț – Ioan Asaftei
Președinte org. Piatra Neamț – Cătălin Misăilă
Președinte org. Tîrgu Neamț – Ilie Filip
Președinte org. Roman – Victor Barcan
Președinte org. Bicaz – Gabi Meluț
”Avem 34 de organizații, la Roznov, conducerea interimară trebuie să organizeze filiala”, a precizat Asaftei.
Campanie electorală Tăriceanu
Practic, astăzi, a avut loc prima conferință de presă în sediul de campanie PLR (În spatele complexului Petrodava). ”Deși este independent, partidul nostru îl susține pe domnul Călin Popescu Tăriceanu, și am început prin a strînge mii de semnături în Neamț. Consider că domnul Tăriceanu este o persoană apreciată, cu suficiente calități care au probat: a fost un bun prim ministru, singurul care nu a cedat în conflictul cu Traian Băsescu, în perioada cînd a condus Guvernul România a avut creștere economică, s-au mărit pensiile și salariile”, a spus Ioan Asaftei.