Protestul FC Ceahlăul (echipa mare şi echipa 05) – anunţat cu căţel şi purcel – astăzi, în faţa Consiliului Judeţean, la ora cînd consilierii erau în şedinţă, a avut o notă de demnitate şi a evitat ridicolul expunerii (de altfel, ineficiente) copiilor, într-un scandal care, pînă la urma urmei, să recunoaştem, e şi politic, şi economic.
Viaţa Nemţeană vă prezintă faptele aşa cum sînt ele, în mod obiectiv: cînd acest protest a fost anunţat, ne-am temut de o demonstraţie în care juniorii ar putea fi folosiţi ca masă de manevră politică. Nu a fost cazul. Doar cîteva minute a durat prezenţa sportivilor în faţa Consiliului Judeţean, după care a rămas o singură delegaţie, condusă de Viorel Mestecăneanu.
Dialog civilizat, în care CS Ceahlăul recunoaşte că trebuie să facă unele delimitări financiare pentru a se intra în legalitate. Nimeni nu se ceartă, din contra, Culiţă Tărîţă este de acord cu înfiinţarea unei Academii de Fotbal la Piatra Neamţ, propusă tot de reprezentanţii CS Ceahlău. „Unde să fie rector Gigi Ştefan”, spune Tărîţă. „De ce nu Academia Culiţă Tărîţă?” spun cei de la Ceahlăul.
“Personal, în calitate de preşedinte al CJ Neamţ, nu am
obstrucţionat niciodată sportul din judeţ. Dacă nu stimulez
tineretul, copiii, atunci pe cine? Singura problemă pe care o
avem, este justificarea acestor bani. Noi am virat, în decembrie
anul trecut, 100.000 de lei, şi s-au primit nişte justificări. De la
Direcţia Economică s-au solicitat clarificări, fiindcă trebuie să
fim în legalitate. A doua problemă este că nu am primit banii pe
confinanţări la proiectele europene, avem promisiuni că cel târziu
vor veni banii de la Ministerul Dezvoltării şi vom rezova problema
asta. Până în decembrie anul trecut, a fost vreo obstrucţionare la
bani? Nu”!, a punctat Culiţă Tărâţă.
“Este greu de făcut o delimitare între juniori şi seniori şi
echipemante. Sunt multe puncte de interferenţă, avem junuiori care
joacă la echipa mare, avem cantină comună. Nu poţi să angajezi
două rânduri de bucătari, de aprovizioneri, două săli de mese…”,
a dat câteva exemple Viorel Mestecăneanu, preşedintele echipei
Ceahlăul Piatra Neamţ. Culiţă Tărâţă a declarat că delimitarea între
cele două cluburi trebuie făcută pentru că aşa e legal, cluburile de fotbal
profesioniste fiind firme private.