OLIMPIADA DE GEOGRAFIE – ETAPA NAȚIONALĂ   29 APRILIE – 5 MAI 2019 OLIMPIADA DE GEOGRAFIE – ETAPA NAȚIONALĂ   29 APRILIE – 5 MAI 2019
Rezultatele obținute de elevii din județul Neamț la olimpiada județeană de geografie au făcut posibilă  calificarea   primului elev de la fiecare clasă și a... OLIMPIADA DE GEOGRAFIE – ETAPA NAȚIONALĂ   29 APRILIE – 5 MAI 2019

Rezultatele obținute de elevii din județul Neamț la olimpiada județeană de geografie au făcut posibilă  calificarea   primului elev de la fiecare clasă și a unui număr de cinci elevi pe locurile suplimentare, în conformitate cu reglementările în vigoare, respectiv elevi care s-au încadrat în primii 23 de la fiecare clasă.

Astfel, județul Neamț va fi reprezentat de 10 elevi din clasele a VIII-a-a XII-a, cea mai bună participare înregistrată!

Olimpiada de geografie – etapa națională, se va desfășura  în perioada   de 29.04 – 5.05.2019  la  Târgu Mureș.

În conformitate cu Regulamentul specific de organizare şi desfăşurare a olimpiadei de geografie, la etapa naţională se susțin două probe: proba teoretică – cu o pondere de 75% în punctajul final și proba practică – cu o pondere de 25% în punctajul final.  Proba practică are două componente: proba practică, de teren, cu o durată stabilită în funcție de traseul și de punctele de observație propuse de Comisia Centrală și de județul organizator, dar care nu poate să depășească 8 ore și  proba practică scrisă, care se desfășoară după proba practică de teren cu o durată de 90 minute.

Probele scrise  se vor desfășura la Universitatea „Dimitrie Cantemir” din Târgu Mureş.

 

Elevi calificați la etapa națională

 

Nr.crt. NUMELE ȘI PRENUMELE ELEVULUI UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT PROFESOR
Clasa a VIII-a
1 CHIRILOI M.N.O. EMA-IOSEFINA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.5, PIATRA-NEAMȚ LETOS CRISTINA
2 CĂLUGĂRU D. ELIAS-ANDREI LICEUL TEHNOLOGIC, COMUNA PETRICANI PREDOAIA MARIANA
3 PINTILIE V. ECATERINA ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IUSTIN PÎRVU” POIANA TEIULUI ANDRUȘCĂ IULIANA
Clasa a IX-a
4 GRAMADĂ V.D. ANDREEA IOANA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, PIATRA-NEAMȚ MAGDALINA ELENA SIMONA
5 CĂDEREA A. MARIA COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ”, PIATRA-NEAMŢ CHELARU PETRONELA
Clasa a X-a
6 ROTARIU L.C. MARIA COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, PIATRA-NEAMȚ MAGDALINA ELENA SIMONA
Clasa a XI-a
7 DANDU-POP N.  ANDREI- NICU COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ”, PIATRA-NEAMŢ TOFAN ELISABETA
8 AUNGURENCI C.V. TUDOR-PAUL COLEGIUL NAȚIONAL ,,ROMAN-VODĂ” ROMAN MACOVEI CLAUDIA
 

Clasa a XII-a

9 FÎRŢIGU GH. ANDREEA GEORGIANA COLEGIUL NAŢIONAL „CALISTRAT HOGAŞ”, PIATRA-NEAMŢ TOFAN ELISABETA
10 VIERU P. ȘTEFAN LICEUL TEOLOGIC „EPISCOP MELCHISEDEC” ROMAN ARCANA FELICIA

 

 

Mult succes elevilor și profesorilor în pregătirea pentru etapa națională și, nu în ultimul rând, mulțumim părinților pentru susținere!

 

Inspector școlar pentru disciplina geografie,

Prof. Camelia Nina SAVA

Viaţa Nemţeană