Elevii au fost repartizaţi în licee; două licee au primit doi elevi de 10 absolut Elevii au fost repartizaţi în licee; două licee au primit doi elevi de 10 absolut
2486 de absolvenţi ai clasei a VIII-a au fost repartizaţi computerizat în învățământul liceal de stat din județul Neamț, pentru anul școlar 2020-2021 Ministerul... Elevii au fost repartizaţi în licee; două licee au primit doi elevi de 10 absolut

2486 de absolvenţi ai clasei a VIII-a au fost repartizaţi computerizat în învățământul liceal de stat din județul Neamț, pentru anul școlar 2020-2021

Ministerul Educaţiei și Cercetării a publicat vineri, 10 iulie, ora 14, pe                                                  site-ul admitere.edu.ro, rezultatele repartizării computerizate în învăţământul liceal de stat a absolvenţilor clasei a VIII-a. 

Au fost repartizați  2486 de elevi în învățământul liceal de stat, dintre care 1428 de candidați la filiera teoretică și 1058 de candidați la filiera tehnologică.

Au fost admiși la învățământul liceal, în etapele anterioare repartizării computerizate:

– 409 elevi la specializări vocaţionale;

– 15 elevi în învățământul militar;

– 14 elevi pe locurile speciale rezervate candidaților de etnie romă;

– 3 elevi pe locurile speciale pentru elevii cu cerințe educaționale speciale.

Trei candidați au fost admiși cu media de admitere 10.

Conform calendarului admiterii în învățământul liceal de stat, în perioada 13-20 iulie candidații vor depune/transmite dosarele de înscriere la secretariatele liceelor în care au fost admiși. În zilele de 22, 23 și 24 iulie, comisia județeană de admitere va rezolva toate cazurile speciale apărute după etapa de repartizare computerizată.

243 de elevi nu au fost repartizați, deoarece locurile la învățământul liceal din județul Neamț s-au completat în procent de 99,75%. Aceștia vor intra în următoarea etapă de admitere (24 iulie – 3 august 2020), alături de absolvenții clasei a VIII-a repartizaţi computerizat în prima etapă de admitere, dar care nu şi-au depus dosarele de înscriere în termen, de candidaţii care nu au participat la admitere în etapa I şi de absolvenții clasei a VIII-a care nu au susţinut Evaluarea Naţională.

Repartizarea se face conform unei proceduri stabilite de către comisia de admitere județeană, publicată pe site-ul Inspectoratului Școlar Județean Neamț şi comunicată unităților de învățământ până la data de 24 iulie 2020.

Notă: Atașat, publicăm lista primelor 20 de licee/specializări, ordonate după media de admitere, respectiv lista liceelor în care au fost admiși candidații cu media generală 10.

Lista liceelor în care au fost admiși candidații cu media de admitere 10
1COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚ
2COLEGIUL NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL MARE”, ORAȘ TÂRGU NEAMȚ
Lista primelor 20 de licee/specializări ordonate după media de admitere
Nr.
crt.
Unitatea de învățământSpecializareaUltima medie de admitere
1COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚMatematică-informatică9,45
2COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚȘtiințe ale naturii9,24
3COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ”, MUNICIPIUL ROMANMatematică-informatică9,19
4COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚȘtiințe ale naturii9,09
5COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ”, MUNICIPIUL ROMANȘtiințe ale naturii8,93
6COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚȘtiințe sociale8,84
7COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚFilologie8,81
8COLEGIUL NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL MARE”, ORAȘ TÂRGU NEAMȚȘtiințe sociale8,76
9COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ”, MUNICIPIUL ROMANȘtiințe sociale8,74
10COLEGIUL NAȚIONAL „PETRU RAREȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚȘtiințe sociale8,7
11COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚMatematică-informatică8,67
12COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚMatematică-informatică8,67
13COLEGIUL NAȚIONAL „CALISTRAT HOGAȘ”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚFilologie8,6
14COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE ASACHI”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚȘtiințe ale naturii8,51
15LICEUL TEHNOLOGIC „VASILE SAV”, MUNICIPIUL ROMANMatematică-informatică8,5
16COLEGIUL NAȚIONAL „ROMAN VODĂ”, MUNICIPIUL ROMANFilologie8,42
17COLEGIUL NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL MARE”, ORAȘ TÂRGU NEAMȚȘtiințe ale naturii8,39
18COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE ASACHI”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMȚȘtiințe sociale8,37
19LICEUL „CAROL I”, ORAȘ BICAZMatematică-informatică8,22
20COLEGIUL NAȚIONAL „ȘTEFAN CEL MARE”, ORAȘ TÂRGU NEAMȚMatematică-informatică8,21

Viaţa Nemţeană