Cine e doamna din spatele informărilor ISU? Cine e doamna din spatele informărilor ISU?
Noul purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Petrodava” este sublocotenent POPA MARIANA IRINA.  A fost profesoară de chimie, apoi chimist în... Cine e doamna din spatele informărilor ISU?

Noul purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Petrodava” este sublocotenent POPA MARIANA IRINA. 

A fost profesoară de chimie, apoi chimist în domeniul farmaceutic, şi, tot în profesia sa, chimist la un operator economic cu activitate în domeniul cercetare în domeniul suplimentelor alimentare pe bază de plante medicinale.

În Ministerul de Interne a intrat în 2007. Primul său grad, a fost cel de plutonier.

 

Sublocotenent POPA MARIANA IRINA

 
  DATE PERSONALE

Data naşterii: 07.08.1978, IAȘI, judeţul IAȘI

  Vârsta: 41 ani, 6 zile
  Starea civila: Căsătorită, 1 copil
  Naţionalitate: Româna

 

EDUCATIE SI FORMARE
2001, Facultatea de chimie, cu examen de licenţa
2002, Grup şcolar de industrie ușoară “Victoria” Iași, cu examen de diploma de bacalaureat
Cursuri postuniversitare/ cercetare ştiinţifică:
2004, Master în dinamica și analiza în sisteme chimice
EXPERIENTA PROFESIONALA

Profesor de chimie în perioada 2001 – 2002

Chimist la un operator economic cu activitate în domeniul farmaceutic din mun. Piatra Neamț, în perioada 2002 – 2006

Chimist la un operator economic cu activitate în domeniul cercetare în domeniul suplimentelor alimentare pe bază de plante medicinale din mun. Piatra Neamț, în perioada 2006 – 2007

Încadrată în M.A.I.: 01.11.2007

 
Funcţia actuală: Ofiţer specialist I, informare şi relaţii publice
Gradul actual: Sublocotenent (trecut în corpul ofiţerilor la data de 01.12.2017)
01.11.2007: Plutonier (acordat primul grad)
13.09.2011: Plutonier major(înaintea expirării stagiului minim)
28.02.2016: Plutonier adjutant (înaintea expirării stagiului minim)
01.12.2017: Sublocotenent (trecut in alt corp)

 

FUNCŢII  OCUPATE:

 

01.11.2007: Comandant echipaj la Detașamentul de pompieri Piatra Neamț
01.06.2009 – 11.02.2011:  

Subofiţer tehnic principal(Inspecția de Prevenire)

15.06.2011 – 31.12.2016:  

Subofiţer operativ principal(Inspecția de Prevenire)

31.12.2016 – 01.12.2017:  

Subofiţer operativ principal (Serviciul Pregătire pentru Intervenție și Reziliența Comunităților)

01.12.2017 – 01.08.2019:  

Ofițer I(Serviciul Pregătire pentru Intervenție și Reziliența Comunităților)

01.08.2019: Ofiţer specialist I – Compartimentul Informare și Relații Publice

 

Viaţa Nemţeană